„Ty pi… To je na hov.., takový zákon. Kde si teda máme posedět, když nemáme prachy na to, jít do hospody?“ diví se existenci protialkoholové vyhlášky žena, která spolu s dalšími čtyřmi muži popíjí levné víno na lavičce v Husově sadu v centru Ostravy.

Je středa krátce před polednem a v krajské metropoli už pár hodin platí zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejném prostranství. Tato svérázná skupinka, která tedy „nasává“ v čerstvě zakázané zóně, však o nové vyhlášce údajně nic neví. „Je to asi proto, abychom nevrhali špatné světlo na mládež, ne?“ zamyslí se nad účelem vyhlášky jeden z popíjejících mužů. A ihned pak dodává: „Tak to je ale blbost. Dyť ty děcka dneska normálně fetujou. My pro ně nejsme žádný špatný příklad.“

O kus dál od této party vysedává na sluníčku jiný muž. Osamocen usrkává z lahvového piva a pokuřuje spokojeně cigaretu. O vyhlášce už prý něco zaslechl, ale vůbec netuší, na které lokality se vztahuje. „Obyčejný člověk to nemůže vědět, když mu to nikde neřeknou. Souhlasím s tím, je to určitě kvůli dětem. Ale fakt o tom víc nevím, já jsem negramotný,“ říká nám a dál v klidu upíjí z načatého lahváče.

Na stejném místě ho i s pivem najdeme i za další hodinu. Vyhláška nevyhláška, stále zákaz popíjení neřeší. „Policajty jsem tu zatím neviděl. Asi mají lepší kšefty na práci,“ podotkne na náš dotaz, zda už jej někdo kromě nás na prohřešek upozornil.

O tom, že se příště polepší, naopak hovoří další muž s pivem v ruce, na kterého narážíme u prodejny Albert u Hotelového domu Jindřich. Toto místo patří mezi popíječi alkoholu v ulicích k oblíbeným. „O vyhlášce jsem zatím neslyšel. Dávám si tu vždycky jedno pivo, zatímco jde manželka nakoupit. Příště si ho ale dám raději doma, pokuty totiž platit nechci,“ konstatuje.

Závěrem ještě dodává, že by bylo dobře, kdyby tato novinka pomohla vyhnat z ulic opilé bezdomovce, kteří jen dělají ostudu. „I když nevím, jestli se to může podařit, když ti určitě pokuty platit nebudou.“

Pití zatím bez pokuty. Opilci však nesmí močit

Strážníci zavedení nové protialkoholové vyhlášky kvitují s povděkem, získali pro řešení případů oporu v zákoně. Zatím jsou však k opilcům v ulicích Ostravy shovívaví. Prohřešky včera řešili domluvou. Pokuty by udělovali, jen kdyby narazili na ty, kdo zároveň močí v okolí či dělají výtržnosti. „Strážníci v průběhu dne řešili pět událostí, kdy někdo popíjel alkohol na veřejnosti. Zatím v těchto případech postačila domluva,“ sdělila mluvčí městských strážníků Vladimíra Kejdová. Kdyby ale docházelo zároveň i k znečišťování okolí nebo výtržnostem, byli by podle Kejdové muži v uniformách přísnější. „To by mohli na místě uložit pokutu do výše tisíce korun nebo předat věc správnímu orgánu. Ti mohou uložit pokutu až do výše třiceti tisíc korun,“ dodala Kejdová. (map)