„Zájem je opravdu velký, lidé se chodí informovat osobně i telefonují,“ říká pracovnice krajského pracoviště Státního fondu životního prostředí Alena Matyášková.
V malé frontě, která se tvořila přede dveřmi do kanceláří krajského pracoviště v pátém patře domu na Českobratrské ulici 7, čekali i manželé z Bílovce. „Máme rozdělaný barák, a tak se jdeme zeptat, co všechno máme udělat, abychom na ty dotace dosáhli,“ řekli.

Nový program podpory ekologických opatření v rodinných a bytových domech Zelená úsporám vyhlásilo ministerstvo životního prostředí na počátku dubna. Zájem o informace byl tak silný, že se po vyhlášení programu totálně zhroutila přetížená internetová stránka zelenausporam.cz. Nyní už stránka funguje bez problémů, formulář žádosti o dotaci na ní ale ještě nenajdete.

„Přihláška bude k dispozici příští středu, a to jak na webových stránkách, tak na krajských pracovištích ministerstva,“ informovala tisková mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová.

O dotace na zateplení, ekologické vytápění, solární kolektory a pasivní domy bude možné žádat od příští středy 22. dubna právě v pobočkách Státního fondu životního prostředí, později také u některých bank. „S sebou si lidé musejí přinést žádost, projekt, list vlastnictví a občanský průkaz,“ vyjmenovala Brandtová. Žadatelé podle zástupců fondu nemusejí panikařit, v programu je dostatek peněz. Jen letos je to deset miliard korun, program přitom poběží do konce roku 2012.

Lidé, kteří chtějí o dotaci žádat, musejí splnit určitá kritéria, mezi ta hlavní patří, že stavební úpravy nesměly být ukončeny před 1. dubnem, zateplení fasády musí provést odborná firma, která je uvedena v seznamu odborných dodavatelů. Nelze to tedy provést svépomocí. Dotace se neposkytuje na panelové domy. Projektová dokumentace musí obsahovat výpočet měrné roční spotřeby tepla na vytápění zpracovaný autorizovaným projektantem.

Stát vám také nepřispěje například pouze na výměnu oken či zateplení stěn. Z těchto pěti dílčích opatření (zateplení venkovních stěn, zateplení střechy nebo stropu nejvyššího patra, zateplení podlahy, výměna oken a dveří a nucené větrání s rekuperací) musíte provést alespoň tři. Nebo dvě, pokud ale současně vyměníte starý kotel za ekologické vytápění. Dotace se pohybují kolem padesáti procent vynaložených nákladů, u kompletního zateplení domu lze získat až 253 tisíc korun, dotace pro pasivní novostavbu činí 220 tisíc korun.

Chcete se informovat o programu Zelená úsporám osobně?

Přijďte na přednášku a diskusi k tomuto programu, která se koná v rámci festivalu Architecture Week Ostrava 2009. Akce se koná dnes v Ostravském muzeu. Začíná ve 14.30 hodin. Program Zelená úsporám představí první náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík a bude odpovídat také na dotazy.

Ostravské krajské pracoviště je pro veřejnost otevřeno v úterý a ve středu od půl deváté do dvanácti, odpoledne pak od 13 do 17 hodin. V ostatních dnech je návštěva možná jen po domluvě.