Cena, kterou by muselo město zaplatit za tento pozemek, se radním zdá příliš vysoká. Ostrava totiž potřebuje získat od Hadamczikovy rodiny pouze malou část jejich pozemku ve Svinově, ale hokejový trenér nabízí ke koupi jen celou parcelu. Za ni požaduje po městu šestatřicet milionů korun.

„Projektanti nyní dostali za úkol prozkoumat, jestli opravdu nutně potřebujeme k zahájení rekonstrukce pozemek od pana Hadamczika. Myslíme si totiž, že požadavek za tak malou část je nepřiměřený,“ vysvětlil náměstek ostravského primátora pro finance Lukáš Ženatý (ODS).

Město chce získat z pozemku o velikosti 6,5 tisíce metrů čtverečních pouze sedmdesát metrů. „Mají na nich být jezdící schody k zastávkám. Nyní se projektanti snaží najít jiné technické řešení,“ upřesnil Ženatý.

Nový přístup se hledá i přesto, že v březnu ostravští zastupitelé dali mandát vedení města, aby se s Hadamczikovými dohodlo na oboustranně výhodné směně pozemků. Ta by měla vypadat asi takto – vy nám dáte Svinov, a my vám městské pozemky v centru Ostravy v proluce po zbouraném Artforu, o které jste před časem projevili zájem.

Smlouva o směně by kvůli dotacím a dalšímu plánovanému vývoji měla být hotova do konce dubna. „Měli jsme předběžné jednání o směně, zda v nich budeme pokračovat, se rozhodne začátkem příštího týdne. To už bychom měli znát závěry projektantů,“ předpokládá Ženatý.

Druhá etapa úprav přednádražního prostoru ve Svinově by měla stát zhruba tři čtvrtě miliardy korun, s pracemi by se mělo začít na přelomu letošního a příštího roku. Skončit by měla do konce roku 2011.