„Policisté měli k dispozici novinku – speciální váhy, které převažují vozidla i za jízdy. Jedná o zařízení, které funguje na bázi čidel. Čidla jsou zabudována pevně ve vozovce. Poté, co po nich nákladní vůz přejede, je vyslán signál na dispečink dálničního oddělení. Signál rovněž putuje k obsluze speciálního softwaru, který byl k zařízení dodán. Policisté tak zjistí, zda je projíždějící kamion přetížený.

Zařízení vyhodnocuje nejen váhu vozidla, ale také další informace. V případě, že systém signalizuje projíždějící přetížené vozidlo, policejní hlídka bezpečně řidiče kamionu nasměruje na odstavné místo. Vzhledem k tomu, že systém není dosud certifikovaný, je ale nutné vozidlo ještě jednou zvážit na mobilních vahách,“ informovala mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská.

Mobilní váhy obsluhují pracovníci Centra služeb pro silniční dopravu. Policisté z dálničního oddělení tedy zjistí, zda vozidlo je opravdu přetížené. „Zkontrolují samozřejmě dále technický stav vozidla, zaměřují se také na přepravování nebezpečných látek, dodržování přestávek v jízdě a samozřejmě zjišťují, zda řidiči neusedli za volant pod vlivem alkoholu. Přetížená vozidla směruje na odstavné místo policejní služební vozidlo VW Passat v civilním provedení, které mají k dispozici právě ostravští dálniční policisté.

Jednou z jeho mnoha předností je i to, že má na zadním skle elektronickou ceduli, na které se zobrazují různé nápisy. Ty volí obsluha vozidla. Takže na zadním skle se může objevit nápis Následujte mne, Stop i další pokyny. Nápisy se mohou znázorňovat nejen v češtině, ale také v angličtině a němčině,“ popsala další novinku ve vybavení krajských policistů Štětínská. Páteční akce policistů byla jednou z prvních, při které moderní techniku vyzkoušeli takzvaně při ostré akci.

Čtyři z patnácti náklaďáků byly přetížené

Patnáct nákladních automobilů převážili severomoravští policisté při svém dnešním dopoledním zátahu na dálnici v okolí Klimkovic. „Čtyři náklaďáky byly přetížené. Jeden, který vezl drcený kámen, dokonce o čtyři tuny. Všichni šoféři přetížených museli přetížená nákladní auta odstavit. Byly jim uděleny blokové pokuty v celkové výši čtyři tisíce korun,“ uvedla severomoravská policejní mluvčí Soňa Štětínská. Podle ní policisté kontrolovali i technický stav vozidel. Řidičům náklaďáků tak udělili i tři další pokuty v celkové částce dva tisíce korun. Jednoho dopravce, u kterého se objevily nesrovnalosti na tachografu, policisté nahlásili na krajský úřad.