V Plesné je pěkné a relativně čisté životní prostředí, s dobrou dostupností do města. To jsou podle starosty Jana Bochňáka hlavní přednosti tohoto městského obvodu. A lidi bydlení v Plesné láká, počet obyvatel této okrajové části Ostravy pomalu ale jistě roste. V roce 2000 se počet obyvatel Plesné pohyboval kolem tisíce, dnes v obvodě žije 1291 lidí. Na radnici teď vytipovali další pozemky, kam by se daly postavit desítky dalších domů.

„Zájem o stavby domů v Plesné trvá i nyní. Lidé stále hledají vhodné pozemky,“ říká starosta Bochňák. A přirozeně, někteří starousedlíci s novou výstavbou souhlasí, jiní jsou proti. „Lidé se například obávají ztráty soukromí,“ vyjmenovává starosta.

Mezi pěti vytipovanými lokalitami je část pozemků směrem k hájence, pozemky mezi zemědělským družstvem a mototechnou či část pozemků u hřbitova. Většinou jde o ornou půdu. Pro jejich budoucí zástavbu by se proto musel změnit územní plán. „Názory jsou různé i mezi zastupiteli. Abychom zjistili, co si lidé přejí, zorganizovali jsme proto průzkum mezi obyvateli,“ vysvětlil Bochňák.

I po zástavbě vytipovaných ploch by ale počet obyvatel Plesné neměl přesáhnout dva tisíce. Zelenou tam totiž mají rodinné nebo řadové domy, vícepodlažní bytové domy vítány nejsou. Svůj názor na novou výstavbu mohou lidé vyjádřit buď přímo na úřadě městského obvodu, nebo i na jeho webových stránkách.

„Spíše si myslím, že by další výstavba mohla být pro Plesnou plus,“ míní obyvatel Plesné René Cihlář, který tam provozuje současně kamenictví. „Mohl by tu tím pádem jezdit častěji autobus, nebo přibýt další linka. Ale vcelku je mi to jedno, jestli si někdo na druhém konci Plesné postaví domek,“ dodal Cihlář.

Vedle drobných investorů je Plesná v hledáčku zájmu i u větších developerů. Například společnost Trakce Real tam loni dokončila výstavbu pěti řadových domů, kde už se nyní bydlí, letos pokračuje ve výstavbě dalších čtyř. „Dokončeno už je první patro, nejpozději do konce roku by domy měly být hotovy,“ informovala Lenka Záhumenská ze společnosti Trakce Real.

Vedle rodinných domů se na okraji Plesné, v prostoru ulic Opavské a Karla Svobody, staví nový hypermarket. I jeho výstavba vzbudila mezi lidmi kladné i záporné reakce – někdo argumentoval, že Plesná tím ztratí svůj soukromý charakter, jiným lidem vyhovuje, že tam přibude možnost, kde si nakoupit.