Chybějící finance na stavbu dálnice D 47 si chce stát půjčit od Evropské investiční banky (EIB). Na brífinku po zasedání vlády to v pondělí odpoledne oznámil ministr dopravy v demisi Petr Bendl. „Vláda souhlasila se zvýšením investice do dopravní infrastruktury pro letošní rok celkově o 8,35 miliardy korun formou půjčky od EIB. Věříme, že půjčku dojednáme a stavby dálnice D 47 či pražského okruhu budou pokračovat,“ uvedl Bendl.

Na stavbu dvou celkově třicetikilome­trových úseků dálnice D 47 mezi Bílovcem a Bělotínem je letos potřeba mít k dispozici minimálně 4,4 miliardy korun. Z této částky nyní chybějí 2,5 miliardy, které by měly být získány právě zmíněnou půjčkou.

Díky tomu by měl být ještě letos na podzim zprovozněn čtyřpruh z Bílovce do Hladkých Životic a dvoupruh pak dál z Hladkých Životic do Bělotína. Řidiči na Ostravsku se tak konečně, i když s jistými omezeními, dostanou čistě po autostrádě z moravskoslezské metropole až do Prahy.

„Kvituji s povděkem, že se peníze hledají a že by dálnice měla být ještě letos,“ vyjádřil se k čerstvé zprávě hejtman Jaroslav Palas. „Problematická je ale nyní i silnice I/11 z Opavy do Ostravy, která byla zahájena, ale nyní kvůli nedostatku peněz stojí. Je však příslib, že se finance najdou i na tuto stavbu,“ dodal Palas.