„Dubnový Den Země, kterým jarní zábava na Hlavní třídě startuje, vystřídá v květnu den paralympiků, florbalová exhibice, výstava vojenské historické techniky, den bezpečné jízdy a skoky o tyči. Vyvrcholením jarního programu budou červnové závody na kolečkových bruslích spojené s velkou show pro veřejnost,“ informovala mluvčí porubské radnice Jana Končítková.

První z jarních akcí, které Hlavní třída bude hostit, je Den Země. Ve čtvrtek se Porubané mohou těšit na módní přehlídku modelů vyrobených z odpadů, divadelní představení a vystoupení pěveckého sboru Porubský slavíček. Organizátoři návštěvníkům představí dobroty ze zdravé výživy, poradí houbařům a změří kvalitu ovzduší.

„Začátkem května bude Hlavní třída patřit Dni s vojenskou historickou technikou. Na všechny návštěvníky dýchne historie v podobě vojenských vozidel z doby druhé světové války i dob okupace naší země vojsky Varšavské smlouvy. K technice podají zasvěcený výklad nadšenci historie v dobových uniformách. V sobotu 16. května ovládnou Hlavní třídu doprovodné akce k Mistrovství světa ve sledge hokeji, odpoledne 21. května pak centrum Poruby přivítá studenty Jazykového gymnázia Pavla Tigrida, kteří budou ve spolupráci s policií, hasiči a zdravotníky propagovat jízdu bez nehod a dodržování pravidel silničního provozu,“ popsala další připravované akce Končítková.

Třiadvacátého května se uskuteční na Hlavní třídě exhibiční turnaj ostravských florbalistů a hokejistů spojený s náborem nejmladších sportovců. Hokejisty vystřídají na Hlavní třídě skokani o tyči. Jejich závodům bude patřit úterý 26. května. „Pro závody připravíme speciální rozběžiště pro skok o tyči včetně doskočiště. Poprvé v historii bude na veřejném prostranství k vidění i exhibice vzpěračů,“ řekl zástupce organizátorů Ostravského sportovního dne Stanislav Šuška.

Jarní program na Hlavní třídě vyvrcholí v sobotu 7. června, kdy bude Ostrava hostit Světový pohár v inline maratonu. Letos budou závodníci bojovat nejen o body do Světového poháru, ale i Českého poháru. Pro návštěvníky připravili organizátoři volnou projížďku, dětské závody a Fitness desítku pro amatéry a štafetu. Doprovodnou show doplní škola bruslení.

Vedení porubské radnice uvedlo, že na Hlavní třídu soustřeďuje akce, o kterých je přesvědčeno, že do tohoto prostoru patří. Jako nejvhodnější vyhodnotilo právě sportovní exhibice, které jsou pro diváky velice atraktivní a přitom nijak výrazně neomezí dopravu ani bydlení v této části Poruby. Akce masovějšího charakteru se naopak snaží radnice přesunout do vhodnějších míst. Proto se také například tradiční Porubská pouť letos uskuteční na ploše naproti hypermarketu Interspar.

Akce na Hlavní třídě:

  • 23. dubna – Den Země
  • 8. května – Den s vojenskou historickou technikou
  • 16. května – Doprovodný program k MS ve sledge hokeji
  • 21. května – Studentské odpoledne bezpečného silničního provozu
  • 23. května – Florbalová exhibice
  • 26. května – Skokanská exhibice
  • 7. června – Inline maraton