Pozorování zvířátek, malování na chodník či soutěž ve třídění odpadů, tak vypadal program oslav Dne Země v porubském Mateřském centru Krteček v úterý 21. dubna. A oslavovalo se i na náměstí SNP v Ostravě-Zábřehu. Tam si mohli návštěvníci například prohlédnout výstavu fotografií očima dětí zachycující vodu v jakémkoliv skupenství a v jakémkoliv prostředí. Motto akce bylo Putování s kapkou vody a prezentovala se tu ekologická a občanská sdružení.

Ve středu 22. dubna oslavy Dne Země pokračují. Na náměstí Sv. Čecha připravily čtyři ostravské knihovny happening pod názvem Barevná mozaika. Dětští čtenáři z knihovny v Mariánských Horách, Vítkovicích, na Fifejdách a v Přívoze budou od 14 do 16 hodin vytvářet barevné mozaiky z plastových vršků. „Námětem jim bude Země, její jednotlivé světadíly nebo hlavní znaky těchto světadílů,“ uvedla Dana Butorová, vedoucí knihovnických služeb Ostrava 1. Na děti čekají doprovodné atrakce v podobě lovení papírových ryb nebo kreslení na nekonečný papír.

Vodu Africe – tak se jmenuje akce, kterou dnes pořádají Středisko volného času a Střední škola uměleckých řemesel Gurťjevova 8. V kostele Ducha Svatého v Ostravě-Zábřehu od 17 hodin vystoupí bubenická kapela Camara, dětský soubor z Katovic, budou se tu promítat dokumentární filmy, návštěvníci zhlédnou módní přehlídku a výstavu výtvarných prací a fotografií.

Den Země mohou zájemci slavit i ve čtvrtek v Porubě na Hlavní třídě. „Program bude velmi pestrý – psí škola, ornitologický stan, výroba ptačích budek, výtvarné práce, soutěže a hry, dobroty ze zdravé výživy, vystoupí i některé soubory,“ uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Akce ke Dni Země budou pokračovat i o víkendu. „Lidé se mohou zapojit například do pochodů po Slezské Ostravě, kolem řek Odry a Opavy, nebo také navštívit Slezskoostravský hrad a Hornické muzeum OKD, kde je připraven bohatý program. Hrad a muzeum budou v tento den přístupné zdarma,“ upřesnila Vojkovská. Město Ostrava, které se do kampaně zaměřené na ochranu životního prostředí zapojilo v roce 1991, vyčlenilo na letošní oslavy Dne Země 310 tisíc korun.

V sobotu 25. dubna je program připraven i v Radvanicích a Bartovicích. Akce se koná od 9 do 13 hodin v Ozdravném centru Ještěrka. „Na oslavách budou prezentovány nejlepší výtvarné a literární práce a výrobky žáků obou základních škol městského obvodu, bude možno využít veškerého sportovního zařízení ozdravného centra včetně venkovních atrakcí a dále bude možno prohlédnout si okolí z plošiny hasičského vozu,“ uvedla tajemnice a mluvčí místní radnice Renata Nytrová.

MIRKA CHLEBOUNOVÁ

IVA HAVLÍČKOVÁ