„Rozšíření kapacity si vyžádal fakt, že při úrovni dnešní medicíny roste počet zachráněných dětí, které však následně potřebují další odbornou péči. Přibývá také pacientů s metabolickými chorobami, jejichž stav vyžaduje chronickou resuscitační a ventilační péči,“ vysvětlil primář oddělení Michal Hladík. Nyní se tu zaškolují také dvě nové zdravotní sestry, které byly kvůli rozšíření přijaty.

Primář Hladík dodal, že oddělení se zapojilo také do projektu „domácí plicní ventilace“, který dospělým i dětským pacientům, přestože potřebují dlouhodobou respirační podporu, umožňuje přejít do domácí péče. „Je to cesta, jak plnohodnotně zajistit pacientovi, pro kterého je pobyt v nemocnici stresující, léčbu doma,“ vysvětlil Hladík.

Od okamžiku, kdy rodina projeví vážný zájem o převedení dítěte domů, většinou uplyne půl roku až rok. „Během této doby je třeba zajistit ventilační přístroj za zhruba 350 tisíc korun, přístroje na měření okysličení, odsávačku a kyslíkovou bombu nebo generátor kyslíku a další přístroje nezbytné pro to, aby pacient měl doma veškerou potřebnou péči. V současné době máme v domácí umělé ventilační péči pět dětí a další dítě na možnost přechodu domů čeká,“ upřesnil Hladík.