„Odborným garantem a duchovním otcem jediné soutěže vín v Moravskoslezském kraji je guru českého a moravského vinařství Vilém Kraus. Doprovodný programu pro veřejnost se uskuteční v pátek 24. dubna v prostorách Divadélka pod Věží a v Radniční restauraci. Dvě odborné komise pod vedením Viléma Krause a Fedora Malíka už ale 20. dubna posuzovaly 99 soutěžních vzorků v degustačním sále Národního vinařského centra Zámku Valtice. Soutěže se zúčastnila vína ze dvanácti zemí,“ upřesnil Martin Křístek ze sdružení ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N.

Vína byla podle Křístka hodnocena stobodovou stupnicí Mezinárodní unie enologů a pouze vítězná vína každé kategorie a vína se ziskem nad 90 bodů mohla být oceněna zlatými medailemi. Tím se ostravská soutěž stává jednou z nejpřísnějších soutěží vín v České republice. Výsledky hodnocení odborné komise podléhají uznání Ministerstvem zemědělství ČR, což producenty a dovozce vín opravňuje označit lahve oceněných vín samolepkami s příslušnými medailemi či titulem Champion Cuvée 2009 Ostrava,“ vysvětlil dále Křístek.

Doprovodný program soutěže Cuvée se uskuteční 24. dubna, začátek bude v sedmnáct hodin. „Zajímavá bude určitě tradiční prezentace slovenských vín pod názvem Slovenská vína o páté, kterou připravil slovenský enolog Fedor Malík. Paralelně bude v Divadélku pod Věží zahájena výstava vín pro veřejnost s možností ochutnávky všech oceněných i neoceněných vín mezinárodní soutěže a prezentace moravských vinařů i dovozců zahraničních vín s možností nákupu jejich produkce. Slavnostní vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže se uskuteční v 19 hodin. Součástí doprovodného programu bude i autogramiáda a premiéra knih Vinitorium Historicum a Nové encyklopedie českého a moravského vína za účasti autorského týmu v čele s Vilémem Krausem.

„Byli bychom rádi, kdyby ostravské Cuvée přispělo k renesanci dobrého jména kupáží v očích veřejnosti a k návratu kvalitního cuvée na přední místa nabídky českých a moravských vinařů, podobně jako je tomu v jiných vinařsky vyspělých zemích,“ dodal zástupce sdružení ostravských vínobuditelů.