Můžu dostat žloutenku dvakrát? Musí člověk se žloutenkou do nemocnice? Jak se léčí? Může mít nemoc nějaké vážné následky? Jak a čím si správně umývat ruce, abychom nedostali žloutenku? Můžu se nakazit například tím, že se napiju z kamarádovy skleničky? Jak je vysoké riziko, že se žloutenkou nakazím třeba v autobuse nebo v tramvaji? Jak dlouho mě vakcína ochrání?

Na tyto a další otázky se mohou lidé, kteří nakouknou do žlutých stanů rozbalených na Masarykově náměstí a v Husově sadu v Ostravě, zeptat odborníků z očkovacích center. Ve středu 22. dubna začíná osvětová kampaň Žluté týdny. Až do pátku tu mohou lidé konzultovat možnosti ochrany před touto chorobou.

Loni žloutenka typu A a B postihla skoro dva tisíce lidí v Česku, což znamená oproti předchozím letům nárůst o více než tři sta procent.

Návštěvníci žlutých stanů si mohou odnést letáček s informacemi o možnostech prevence proti onemocnění, nebo si prostřednictvím interaktivní hry vyzkoušet, zda lze žloutenku poznat na první pohled.

„Žloutence typu A můžeme předcházet především dodržováním hygieny, mytím rukou a očkováním. To je velmi účinné, doporučuji všem. Dvě dávky vakcíny nás ochrání na celý život,“ tvrdí přednosta Kliniky pro léčbu chorob infekčních a AIDS Fakultní nemocnice Ostrava Luděk Rožnovský. Zdůraznil, že očkovat by se měli nechat také lidé, kteří plánují dovolenou v zahraničí. „V často navštěvovaných letoviscích v Turecku, Egyptě a Tunisu, ale i v oblasti Středozemního moře, je prakticky trvalé vyšší riziko hepatitidy A,“ upřesnil Rožnovský.

„Žloutenka není záležitostí pouze narkomanů a rizikových skupin se sníženým hygienickým standardem nebo návštěvníků exotických destinací, týká se všech. Žloutenkou typu A a B mohou být ohroženy všechny věkové skupiny. K přenosu žloutenky typu A dochází především orální cestou z kontaminovaného jídla a vody. K nákaze žloutenkou typu B stačí, aby se do těla dostalo mikroskopické množství infikované krve. Se žloutenkou se můžete setkat všude a po celý rok,“ uvedla Ilona Kochová z očkovacího centra Avenier v Praze.