Po středečním zasedání krajského zastupitelstva už je jasno. Zastupitelé podpořili vládní návrh výstavby přehrady, který počítá s menší variantou tohoto vodního díla. Moravskoslezský kraj tedy nebude blokovat výstavbu malé přehrady v Nových Heřminovech, přestože ve svých územních plánech dosud počítal s maximalistickou nádrží. Kdyby kraj své původní usnesení z roku 2003 nezměnil, měl by šanci různými obstrukcemi blokovat výstavbu malé přehrady. Malá varianta bude stát podle odhadů ministerstvo zemědělství osm miliard korun, a bude asi o deset procent dražší něž velká přehrada, ale zato bude mnohem šetrnější k Novým Heřmínovům a bude mít mírnější sociální dopady. Nezaplaví celou obec, ale jen její dolní část.

Vláda při rozhodování měla před sebou na stole k porovnání tři návrhy: velká nádrž, malá nádrž s doprovodnými opatřeními kolem toku a pro srovnání také nulovou variantu s vyčíslením potenciálních škod, jaké může povodeň způsobit, když se nebude realizovat nic. „Pro malou variantu rozhodlo, že je dražší jen mírně, asi o deset procent. Zatímco velká přehrada vy si vyžádala zbourat 156 domů v Nových Heřminovech, při malé variantě se zbourá jen 56 domů. Z toho asi tři desítky domů budou přímo v Heřminovech, a zbytek kolem řeky v Zátoru, Branticích a Krnovu, kde se jako doprovodné opatření budou budovat hráze. Malá varianta vychází na 8 miliard, velká na 7,3 miliardy. Tyto čísla rozhodly,“ zdůvodnil výběr malé varianty technický ředitel Povodí Odry Petr Březina.

Stavba by neměla začít dříve než v roce 2015, celé dílo včetně přidružených staveb by mohlo být dokončeno v roce 2020. Za osm miliard korun by měla být postavena nejen přehrada, ale také nová silnice po jejím břehu a je v této částce zahrnuto také ohrázování řeky pod přehradou.