„Hrad je na rok 2009 zcela vyprodaný a nám chybějí prostory pro konání akcí, proto vznikla myšlenka na jeho přístavbu,“ vysvětlil Karel Burda, ředitel společnosti Ostravské výstavy, která se o hrad stará.

Loni hrad navštívilo přes 180 tisíc lidí a pořádalo se tam 118 akcí a dvaašedesát svatebních obřadů. V nové přístavbě by se měly konat například svatební oslavy, o které je na hradě velký zájem, či firemní dny. Nový prostor bude mít velikost 240 čtverečních metrů plus další místo na zázemí s kapacitou asi dvě stě lidí.

Přístavba hradu bude hrazena z prostředků města Ostravy a přijde na zhruba devět milionů korun. S výstavbou se má začít 10. srpna. To ale nebude jediná změna, která hrad čeká. Hrad bude současně vydlážděn, budou tam upraveny i zelené plochy a připravovat se bude místo pro přestěhování Miniuni, kde je více než třicet modelů významných budov evropských měst. „Miniuni stojí na pozemku společnosti Multidevelopment, musíme ho vyklidit do roku 2010,“ vysvětlil Burda. Ten očekává, že po jeho přestěhování se množství návštěvníků této atrakce zvýší, ze současných pětatřiceti tisíc ročně nejméně na dvojnásobek.

Současně společnost Ostravské výstavy připravuje další projekty, které by Ostravu zatraktivnily a přitáhly by sem i turisty. Plánují například přestavbu pavilonu G na Černé louce na halu pro koncerty a kulturní akce, která by měla kapacitu tisíc lidí. Svůj plán nyní konzultují s vedením města. „Také pořád není jasné, co bude s Dvojhalím na Karolině. To by se dalo využít jako muzeum tramvají nebo městské dopravy,“ míní Burda s tím, že by se tam mohly vystavovat například i velké hasičské vozy.

„O tom záměru jsme slyšeli. Určitě bychom zřízení muzea historických vozidel uvítali. Nic není ale v tuto chvíli rozhodnuto, možná budou i jiné varianty jeho umístění,“ sdělil mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht.