Po zhruba roce od příchodu dvou nových samic ze zoologické zahrady v severoirském Belfastu se pro ně podařilo získat geneticky vhodného partnera.

Ze zoologické zahrady v Lipsku se včera vydal na cestu dvaadvacetiletý samec slona indického Calvin. Původně se měl transport uskutečnit již na podzim loňského roku přímo z Hannoveru. Protože jde ale o chovatelsky velmi cenného samce, bylo s koordinátorem chovu slonů indických dohodnuto, že Calvin před příjezdem do Ostravy pobude několik měsíců v zoo v Lipsku.

Příjezd samce Calvina je velkou příležitostí pro ostravskou zoo. Mohla by se totiž stát první českou zoo, které se podaří odchovat sloní mládě.

Nové sloní stádo v Ostravě ale zůstane početně stejné, protože s příjezdem samce je spojen odjezd jedné ze samic. Osmatřicetiletá Jumbo bude převezena do zoologické zahrady v dánském Givskudu. „Důvodem jejího přesunu je skutečnost, že Jumbo se neuměla začlenit do nově vzniklého početnějšího samičího stáda. Proto se s ní bohužel musíme rozloučit,“ říká mluvčí ostravské zoo Šárka Bartáková.

Calvina doprovázejí na cestě jeho ošetřovatelé jak z domovské Zoo Hannover, tak z Lipska i jeden jeho budoucí ošetřovatel ze Zoo Ostrava. Zítra dopoledne má být vypuštěn z transportní bedny. Celkem na Calvina v ostravské zoo čekají tři sloní samice – osmačtyřicetiletá Suseela, o šest let mladší Johti a její dvanáctiletá dcera Vishesh. Největší naděje co se týká odchovu mláďat v ostravské zoo vkládají do Vishesh. Mláďata by mohla ale mít i Johti, protože již několik slůňat porodila a odchovala. „Zabřezne-li totiž sloní samice nejpozději do dvaceti let, je schopna rodit třeba i v padesáti,“ sdělila Bartáková.