„Do transportního kontejneru nastoupil během pár minut. Cesta proběhla bez problémů, Calvin je vcelku na transport zvyklý. Do Ostravy dorazil kolem půl osmé večer, dostal večeři a přes noc zůstal v kontejneru,“ popsala mluvčí ostravské zoo Šárka Bartáková.

Ve středu ráno pak začaly přípravy na jeho přemístění do pavilonu. Jeřábem se transportní bedna s Calvinem přemístila k jednomu vchodu do pavilonu, druhý jeřáb připravil podobný kontejner k druhému vchodu, kudy nastupovala Jumbo. Té se do transportného kontejneru příliš nechtělo, ošetřovatelům trvalo hodinu a půl, než ji tam pomocí lan přesunuli.

Jumbo je nyní na cestě do zoologické zahrady v dánském Givskudu. „Důvodem jejího přesunu je skutečnost, že se neuměla začlenit do početnějšího samičího stáda. Loučení s ní bylo ale smutné,“ podotkla Bartáková. Jakmile Jumbo nastoupila, Calvin měl cestu do pavilonu volnou. Nejprve ale zůstane od tří samic, které v ostravské zoo zůstávají, oddělený. „Dnes se s nimi uvidí a hlavně ucítí, zatím se s nimi bude kontaktovat přes mříže a postupně je budeme sbližovat,“ říká Bartáková.

Také návštěvníci zoo ještě ve středu neměli moc příležitostí si nového samce prohlédnout. V přední části pavilonu se zdržel jen krátkou dobu. „Němečtí ošetřovatelé poté rozhodli, že by měl pro tento den raději zůstat v zadní kryté části, aby měl klid,“ vysvětila Bartáková.

Příjezd samce Calvina je velkou příležitostí pro ostravskou zoo. Mohla by se totiž stát první českou zoo, které se podaří odchovat sloní mládě. Calvin má už jedenáct mláďat a další je možná na cestě. To ale chovatelé v Lipsku, kde v předchozích měsících pobýval, zatím s určitostí nepotvrdili. Chovatelé očekávají, že si v ostravské zoo brzo zvykne. „Je důležité najít si k němu vztah, Calvin má svoji hlavu,“ popsal své zkušenosti jeho ošetřovatel ze zoo v Lipsku Michael Tempelhoff.

Celkem na Calvina v ostravské zoo čekají tři sloní samice – osmačtyřicetiletá Suseela, o šest let mladší Johti a její dvanáctiletá dcera Vishesh. Největší naděje co se týká odchovu mláďat v ostravské zoo vkládají do Vishesh. Mláďata by mohla ale mít i Johti, protože již několik slůňat porodila a odchovala. Mládě v ostravské zoo může přijít na svět nejdříve za dva roky, březost slonice totiž trvá dvaadvacet měsíců. Přeprava slonů přišla ostravskou zoo na 200 tisíc korun, polovinu nákladů hradí dánská zoo, kam míří Jumbo. Tu se tam pokusí sblížit se sloními samicemi, které tamní zoo obývají.