Kolotoč lidí, který se nikdy nezastaví, včera připomínala situace na zastávce Výstaviště v centru města. Ta se nyní stala jedním z nejdůležitějších dopravních uzlů z hlediska městské hromadné dopravy v Ostravě. Tramvaje zde chrlily stovky lidí, které okamžitě pohlcovaly přistavené autobusy a naopak. Mezi nimi jako dirigent mával rukama zaměstnanec dopravního podniku a stále dokola ochotně vysvětloval zejména starším občanům, který spoj je zaveze tam, kam míří.

„Bylo trochu složitější dostat se do centra, ale dalo se to zvládnout. Spoje na sebe navazovaly, i když náhradní autobus byl docela přeplněný. Přijela jsme do města jen o nějakou tu minutku později,“ vyjádřila se k výluce způsobené opravou Frýdlantských mostů cestující Monika Kalmašová.

Ještě větší dávkou trpělivosti se museli vyzbrojit automobilisté, ale i pasažéři trolejbusů. Mezi dopravní omezení ve městě totiž čerstvě přibyla uzávěra ulice Cihelní. Na cestě do centra po ulicích Mariánskohorské či Hornopolní se tak od rána tvořily nekonečné kolony aut.

„Běžně jedu z Poruby do centra autem asi dvacet minut, dneska mi to ale trvalo dvakrát tak dlouho. První nezvyklý štrůdl byl už u průjezdu z Mariánskohohorské na Hornopolní. A pak jsem se pomalu sunul v dlouhé koloně od pivovaru přes nový most na Českobrartské až do centra. V tom dnešním horku doslova hrůza,“ posteskl si Jan Kopečný.

Ulice Cihelní bude uzavřena až do prosince příštího roku. Důvodem je výstavba dálničního přivaděče s názvem Prodloužená Místecká. To cestující tramvají si oddechnou dříve. Výluka na Frýdlantských mostech potrvá jen do páteční třinácté hodiny.

Cihelní bude uzavřena rok a půl

Prodloužená Místecká – to je přiváděč, který má v budoucnu napojit na dálnici D 47 oblast Frýdecko-Místecka a také centrum Ostravy. Kvůli jeho výstavbě je od pondělí uzavřena ulice Cihelní, a to v úseku od ulice Sládkovy po ulici Zelnou. Zatím zde ještě mohou projíždět vozidla dopravní obsluhy či autobusy MHD, i ty ale od soboty budou využívat objízdnou trasu vedenou po ulicích Sládkově, Hornopolní, Novinářské a Mariánskohorské. Majitelé firem, které na Cihelní sídlí, se podle svých slov obávají, že kvůli uzávěře přijdou o napojení, a tím i o zákazníky. „Jestli nebudu mít zajištěn příjezd, tak budu muset zavřít a soudit se o ušlý zisk,“ sdělil s obavami majitel tamní restaurace a střelnice Maxmilian Šimek. Podle Vladimíra Zatloukala ze stavební společnosti Strabag ale budou mít všechny stavbou dotčené firmy vjezd do svých areálů zajištěn. Uzávěra Cihelní ulice potrvá do 15. prosince příštího roku. Prodloužená Místecká by měla být uvedena do provozu v lednu 2011, kompletně dokončena pak bude o čtyři měsíce později.