„Pokud na procházce v přírodě náhodou objevíte mládě srny nebo zajíce, tak si jich nevšímejte. Mládě, na které sáhnete, tím můžete zabít a nebo v lepším případě ho odsoudíte k životu v zajetí. Pokud srnče v klidu leží, je vše pořádku. Jedenáctý den po narození už začíná chodit se svou matkou. Opuštěné zvíře zmateně pobíhá, píská a kvílí. Je slyšet půl kilometru daleko,“ vysvětlil předseda ZO ochránců přírody Lubomír Kminiak.

Stejná pravidla platí i u mláďat zajíce. Ti nemají pelech. Samice je rodí například uprostřed louky. Tam v klidu čekají na noční krmení, které může obstarat i cizí samice. „Malého zajíce z frekventované cesty můžete přenést jen za pomocí kusu dřeva nebo lopaty a maximálně do vzdálenosti deseti metrů,“ dodal předseda.

Špatně létající nebo na zemi poskakující mláďata ptáků se mohou vzít opatrně do rukou. „Zde postačí ptáky dát na nejbližší strom či keř. Rodiče někde v okolí sbírají potravu a ptáče si bez problémů najdou. Apeluji rovněž na majitele psů, aby je zejména v jarních a letních měsících nepouštěli v mysliveckých honitbách na volno,“ doplnil Kminiak.

Pokud někdo objeví opuštěné nebo zraněné zvíře, může ochráncům volat na telefonní číslo 605 182 969.