V rámci kampaně 30 dnů pro prevenci a léčbu cévních mozkových příhod tu získají informace, jak účinně předcházet mozkové mrtvici, jak rozeznat její příznaky a co dělat v případě, že se mozková příhoda dostaví. Součástí akce budou také bezplatná vyšetření.

„Lidé si mohou nechat změřit hladinu tuku a cukru v krvi a dostanou řadu osvětových materiálů k prevenci a postupu při příznacích mrtvice,“ řekl primář neurologického oddělení Vítkovické nemocnice Daniel Václavík s tím, že příhoda se může dostavit v kterémkoliv věku, nejčastěji však postihuje osoby po pětašedesátém roce života. „Mrtvice vzniká nejčastěji v okamžiku, kdy se některá z tepen zásobujících mozek ucpe krevní sraženinou. Příznaky se dostavují náhle a nečekaně, a proto se někdy stává, že je lidé podceňují. Přitom v mnoha případech je možné pacienta zachránit, musejí však přijít včas,“ vysvětluje nutnost prevence Václavík.

Ročně na celém světě onemocní mrtvicí asi patnáct milionů lidí, z nichž téměř třetina na toto onemocnění umírá. Další třetina si nese trvalé zdravotní následky. V Česku onemocní cévní mozkovou mrtvicí asi čtyřicet tisíc lidí ročně.