Maxmilián Šimek má na Cihelní ulici hospodu. V sousedství ve stavebnictví podniká Jiří Komárek. Oba se obávají, že stavebními pracemi, které se tu rozjely v souvislosti s budováním dálničního přiváděče, jejich firmy utrpí – například klienti a další návštěvníci sem budou mít ztížený přístup. Nejvíce je však trápí, že o stavbě nemají dostatek informací, jsou přesvědčeni o tom, že se tu kope neoprávněně.

„Nikdo nám předem nic neřekl, přitom jsme účastníky stavebního řízení. Začali mi před barákem kopat, přitom nevím, jak dlouho vše bude trvat, neznám harmonogram prací. Hrozí, že mi zazdí obě přístupové brány, nevím, jak zajistí průchod a spoustu další věcí, které mám právo vědět. A chci to od města písemně,“ zlobí se Šimek. Tvrdí, že ani stavbaři nemají potřebné doklady. „Nemají stavební povolení, magistrát je kryje, arogance moci pokračuje,“ hlásá Šimek.

Stavbařům proto několikrát vypnul stroje, zavolal policisty, aby záležitost pomohli řešit. „Policajti mi řekli, že nesmím už na ty stroje sahat. Ale já si tu klidně sednu se svým psem, a jestli přijdou dělat, tak ho na ně pustím,“ tvrdil do telefonu Šimek.

Zda svoje slova myslí vážně a došlo by na jejich realizaci, se neví, ale prozatím dosáhl Šimek svého. Práce na přeložce kabelů na městských pozemcích na Cihelní ulici byly zastaveny.

Vladimír Zatloukal z firmy Strabag potvrdil, že momentálně se na Cihelní nepracuje, situaci však komentovat nechtěl. „Máme veškeré doklady a povolení pro provádění stavby. Pana Šimka jsme o průběhu prací informovat nemuseli, přesto jsme to udělali. Momentálně jednáme a hledáme způsob, abychom mohli bezpečně ve stavbě pokračovat,“ řekl Zatloukal.

Primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD) tvrdí, že Max Šimek, když si stěžuje na postup města, pláče na nesprávném hrobě. „Nikdo ze samosprávy s tím nemá nic společného. Byl bych rád, kdyby to byla naše starost, ale není. Je to záležitost investora stavby, kterým je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD),“ prohlásil Kajnar.

Mluvčí ŘSD Martina Vápeníková tvrdí, že mají povolení k uzávěře Cihelní ulice a dvě pravomocná stavební povolení související se stavbou dálničního přiváděče Prodloužená Místecká. „Jedno vydal krajský úřad, druhé ostravský magistrát. Na místo byla vyslána také stavební policie, která neshledala žádné nedostatky. Také náš ředitel s panem Šimkem osobně minulý týden mluvil a o stavebních pracích ho informoval,“ uvedla Vápeníková. Přeje si, aby se konflikt co nejdříve vyřešil a stavba přiváděče se nezpozdila. „Byla by to škoda, když už na to jsou peníze,“ podotkla Vápeníková.

Také pracovníci ostravského magistrátu tvrdí, že stavba na Cihelní ulici je řádně povolená a že harmonogram prací není potřebnou součástí povolovacího procesu. Jinými slovy, záleží na zhotoviteli stavby, zda ho Šimkovi poskytne a v jaké formě. Případné spory mohou obě strany řešit v občanskoprávním procesu. Deník bude celou záležitost dál sledovat.

Podnikatel Maxmilián Šimek v minulosti proslul svým více než patnáctiletým sporem s vedením města Ostravy, kdy bojoval o navrácení svých pozemků v přednádražním prostoru ve Svinově. Před čtyřmi lety nechal jako výhrůžku v době oslav osvobození od fašismu přistavit na tehdejší křižovatku u bývalého Kotasova stadionu repliku německého tanku, ke kterému záhy přibyl tank ruský. Ten sem nechal pro změnu přivézt tehdejší ostravský primátor Aleš Zedník. Tanková válka nakonec vyústila v dohodu, že město sporné nemovitosti Šimkově rodině daruje. Šimek naopak zastupitelům slíbil, že je ochoten v klidu se dohodnout a nekomplikovat městu další jednání týkající se stavby Prodloužené Místecké. „Nevím, zda se nynější chování pana Šimka dá brát jako porušení této dohody,“ podotkl současný ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD).