Je to deset procent z pořizovací ceny kanalizačního řadu, který získala Ostrava do majetku poté, co ho Vřesina našla a nález oznámila. Jde o kanalizační řad v déle 248 metrů, který ústí do kanalizační sítě Vřesiny, ale leží v ostravském obvodu Krásné Pole.

„V radě města jsme se tím docela pobavili a návrh na vyplacení nálezného zamítli. Rozhodnout ale musejí zastupitelé,“ řekl ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD). Tvrdí, že je to poprvé, kdy někdo žádá po krajském městě nálezné, navíc bezdůvodně. Starostka Vřesiny Jana Holušová je však na rozdíl od primátora přesvědčená o tom, že obec postupovala podle zákona a má na nálezné právo.

„Uvedenou kanalizaci nikdy nikdo neztratil. Vždycky byla součástí sítě, jen nebyla zanesená v mapách. Chyby v mapách vznikly za minulého režimu a těsně po revoluci. Nyní se dávají postupně do pořádku,“ vysvětlil Kajnar.

Ostravští radní žádost Vřesinských zamítli i přesto, že majetkový odbor magistrátu doporučil nálezné zaplatit. Úředníci se totiž domnívají, že pokud by se Vřesina domáhala nálezného soudní cestou, mohly by se pak náklady na nálezné ještě zvýšit o soudní poplatky. „Nebudeme přece platit za nesmysly,“ reagoval primátor.