„S nástupem teplejšího období dojde v kraji k onemocněním klíšťovým zánětem mozku. Oblast Beskyd patří k relativně bezpečné oblasti, kde dosud nebylo zaznamenáno závažné ohnisko klíšťové encefalitidy. K rizikovým oblastem s možností přisátí infikovaných klíšťat však patří v Moravskoslezském kraji zejména lokality na Opavsku a Bruntálsku,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Helena Šebáková.

Dodala, že loni v kraji onemocnělo klíšťovým zánětem mozku třiapadesát lidí. Většinou šlo o dospělé osoby. „Mezi postiženými bylo deset osob z Bruntálska, devatenáct z Opavska a třináct z Ostravy. Ostravané se však zřejmě nakazili v jiných lokalitách,“ upřesnila Šebáková.

Tvrdí, že k preventivním opatřením, která snižují riziko klíšťové encefalitidy, patří vhodný oděv světlé barvy s dlouhými rukávy a nohavicemi při vycházkách do přírody, používání repelentních přípravků a také bezprostřední kontrola těla po návratu a okamžité odstranění klíšťat. „Možnost nákazy se výrazně snižuje s dobou, která uplynula od přisátí klíštěte do jeho odstranění. Jedním z nejúčinnějších opatření v prevenci tohoto onemocnění je očkování,“ konstatovala Šebáková.

Očkování proti klíšťové encefalitidě doporučuje i lékařka kliniky infekčního lékařství ostravské fakultní nemocnice Alena Zjevíková. „Očkování není omezeno jen na zimu. Proti klíšťové encefalitidě je možné nechat se očkovat kdykoliv. Klíšťová encefalitida je obtížná v tom, že zanechává následky. Deset procent lidí, kteří prodělali tuto nemoc, má trvalé následky. Poruchy soustředění, únavu, bolesti hlavy. Viděla jsem i ty těžké následky – obrnu končetin, a tady opravdu není o co stát, proto očkování doporučuji,“ uvedla Zjevíková. Očkovat by se podle ní měli nechat zejména lidé, kteří se opakovaně pohybují v místech ohniska výskytu klíšťat. „V tom případě nezáleží na věku. Doporučila bych pak očkování dospělým a zejména seniorům. Důležité je chránit se ve vyšším věku, kdy je většinou průběh choroby horší. Velmi malé děti bych asi očkovat nenechávala. Nejdříve tak od dvou let věku,“ míní Zjevíková. Dodala, že očkování je velmi účinné, z 97 procent člověka ochrání.