Jinými slovy – úředníkům nezbude nic jiného než šetřit. Všechny odbory musejí snížit provozní výdaje. „Očekáváme minimálně půlmiliardový výpadek v příjmech. Abychom měli nějakou rezervu na krytí tohoto schodku, budou muset všechny odbory magistrátu snížit běžné výdaje o tři procenta. Město by tak mělo získat přes dvaašedesát milionů korun,“ vysvětlil ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Jak to mají zaměstnanci udělat a na čem ušetřit? „Je na vedoucích odborů, aby našli způsob a rozhodli, co je nutné koupit, a co není, co zaměstnanci pro výkon své práce nezbytně potřebují, a co mohou oželet, v čem se uskrovnit,“ tvrdí Kajnar.

Šetřit musí i kancelář primátora. Jak? „Máme například záštitu nad mnoha akcemi. Bude jich muset zřejmě být méně a také reprezentativní rauty a vše, co s nimi souvisí, budou skromnější. Budu zřejmě udělovat méně cen, ušetříme třeba i na upomínkových předmětech a nejrůznějším občerstvení,“ plánuje Kajnar.

Coby velitel městských policistů tvrdí, že úsporná opatření se týkají i strážníků. „Radní teď sice schválili pro strážníky nákup deseti skútrů, nových bot a kombinéz, ředitel Městské policie Ostrava ale také bude muset najít rezervy,“ řekl primátor.