Obyvatelé Svinova, kde by měl do roku 2013 stát nový městský fotbalový stadion pro třicet tisíc diváků, i sousední osady Janová mají ze stavby strach. Proto sepsali petici, v níž městským zastupitelům vzkázali, aby pro stadion vybrali jinou, vhodnější lokalitu. Ostravští zastupitelé přesto rozhodli, že zadají změnu územního plánu města, která je nutná mimo jiné k tomu aby se mohla vybrat firma, která stadion postaví, zhotovil se projekt, zařídila všechna další úřední povolení a začalo se tu „kopat“.

Starostka Svinova Hana Hauptová zastupitele požádala, aby při rozhodování o zadání změny územního plánu brali v úvahu připomínky občanů a zvážili důsledky, které to pro ně bude mít. „Nový fotbalový stadion je to poslední, co Svinov postrádá. Potřebujeme opravit školy, školky, tíží nás složitá dopravní situace v obvodu. Lidem vadí, že stadion má stát poblíž hřbitova, a bojí se chování fotbalových fanoušků,“ argumentovala Hauptová.

Její předchůdkyně ve funkci Eva Poštová, která na jednání zastupitelstva vystoupila za petiční výbor, upřesnila, že Svinov má 3693 dospělých občanů, 950 z nich se podepsalo pod nesouhlasnou petici. „Zvažte prosím důkladně neodvratnost vašeho rozhodnutí,“ požádala ostravské zastupitele Poštová.

Občané Svinova našli podporu u komunistických zastupitelů. Vítězslav Novák například podotkl, zda má smysl budovat pro „mančaft“, který velmi brzy bude hrát jenom krajský přebor, tak nákladný stadion.

Oponovalo mu však sedmatřicet z dvaapadesáti přítomných zastupitelů. Investiční náměstek ostravského primátora Zdeněk Trejbal (ČSSD) řekl, že si musíme uvědomit, že město funguje jako celek, Svinov je jen jedním z třiadvaceti jeho obvodů a jeho obyvatelé musejí nést klady i zápory, které s sebou život v metropoli přináší. „V některé městské části je fabrika, v jiné skládka, v další stadion. Ta stavba prostě musí někde stát. Svinov je opravdu nejlepší místo pro stadion, které Ostrava má. Je to městský pozemek, nemusíme za něj platit, je sem nejlepší dopravní dostupnost. Jestliže někdo chce bydlet na vesnici, tak ať tam bydlí a nežije v lokalitě, která si na vesnici jen hraje,“ prohlásil Trejbal.

Také náměstek primátora Lubomír Pospíšil (ODS) je přesvědčen o tom, že prvoligový hokej nebo fotbal do Ostravy patří a měl by mít ke svému rozvoji podmínky. „Vůbec nejde o to, zda se momentálně Baníku daří, nebo ne. Ostrava by měla mít důstojné zázemí pro sport stejně jako kulturu, aby se harmonicky rozvíjela,“ míní Pospíšil.