Polétavý prach, jenž na sebe váže nebezpečné látky vypouštěné z továren, ale i výfuků aut či komínů rodinných domků, je zkrátka stále všudypřítomný. O tom, jaký vliv má na lidské zdraví špatné životní prostředí, ve čtvrtek diskutovali odborníci na semináři pořádaném sdružením Arnika.
„Znečištěné ovzduší je příčinou mnoha zdravotních problémů, ať už jde o nemoci dýchacích cest nebo vznik alergií. Méně často se upozorňuje na vliv na neplodnost či ovlivnění vývoje plodu během těhotenství,“ sdělila Vendula Kubačáková z ostravské pobočky Arniky.
Její slova potvrdili přítomní lékaři i odborníci na danou problematiku. Shodli se, že negativní vliv ovzduší se v poslední době čím dál více projevuje na nemocnosti dětí. „Je třeba dělat vše pro to, aby se stav ovzduší na Ostravsku zlepšoval. Pro děti by se zatím měly pořádat ozdravné pobyty na horách, na které by jejich rodičům přispívali jak znečišťovatelé, tak třeba město či kraj,“ konstatoval epidemiolog Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd.
„V neposlední řadě by děti pro své zdraví měly jíst i hodně ovoce a zeleniny. To je základ,“ dodal ještě Šrám.