Matka sedmnáctiletého hocha, který opilý skončil na záchytné stanici, se příště asi nebude paradoxně snažit usmlouvat pro svého nezletilého synáčka slevu za poskytnuté služby, ale rovnou zaplatí požadovanou částku. Mohlo by se jí totiž stát, že pokud bude s platbou otálet, chlapcův úlet ji nakonec vyjde mnohem dráž.
Ostravští zastupitelé totiž souhlasili s tím, aby městská nemocnice, která záchytku provozuje, prodala své pohledávky soukromé firmě M. B. A. Finance. Ta pak bude dlužné částky vymáhat sama. A zřejmě k tomu využije všechny zákonné možnosti. Vedení firmy tvrdí, že pokud to bude nutné, půjde i cestou soudů a exekucí. Účet by tak dlužícímu klientovi o soudní a exekuční poplatky ještě narostl.
V protialkoholních záchytných stanicích na území Moravskoslezského kraje přibývá klientů, kteří neplatí, i problémů s vymáháním dluhů. Platí to i pro ostravskou záchytku.
Městské nemocnici Ostrava, která ji v krajském městě provozuje, dlužili klienti za rok 2006 necelý milion korun. V roce 2007 nezaplatili milion a půl, loni už klienti zůstali dlužni přes tři miliony korun.
Někteří se sem přitom vracejí opakovaně. „Rekord drží muž, který se na záchytce prospal 142krát. Dalším rekordmanem je opět muž, který se tu probudil 88krát. Mezi rekordmanky patří bohužel i třicetiletá žena, která byla klientkou protialkoholní záchytné stanice už sedmnáctkrát. Další muž se tu stihl ocitnout třikrát během jediného dne,“ uvedla mluvčí Městské nemocnice Ostrava Anna Vidiševská.
Když tito lidé neplatí, dluhy šplhají do vysokých částek. Nemocnice přitom nemá na jejich vymáhání žádný aparát. I proto se jako první příspěvková organizace města Ostravy i jako první v kraji rozhodla prodat pohledávky soukromé firmě, která si s nimi poradí. Za starší pohledávky by měla nemocnice dostat jednadvacet až pětadvacet procent jejich hodnoty. Za ty letošní a další, které předá společnosti M. B. A. Finance do šesti měsíců od jejich vzniku, vyinkasuje třicet procent jejich nominální hodnoty.