Kouřit v kanceláři? To je na úřadech zakázáno. „Místnost uvnitř magistrátu jako kuřárna vyčleněna není,“ říká vedoucí oddělení prezentace a vztahů k veřejnosti Pavla Bittnerová. A dodává, že například kuřáci z řad zaměstnanců na Nové radnici si mohou zapálit pouze na hospodářském dvoře v levém křídle budovy. „Obdobné podmínky – zpravidla dvůr nebo balkon – mají kuřáci i v ostatních budovách patřících magistrátu. Výjimkou je integrovaný dům na ulici 30. dubna, kde jako kuřárna slouží jedna místnost,“ upřesnila Bittnerová.
Novou směrnici pro kouření zavedli nedávno i na radnici ve Slezské Ostravě. Také tam se kuřáci musejí spokojit jen s prostory za zdmi budov. Všechna tato místa jsou viditelně označena. Například zaměstnanci a návštěvníci budovy na Gagarinově náměstí už mohou využít jen průchod do dvora. „V kancelářích se nekouřilo už dříve, ale stávalo se nám třeba, že někteří lidé, kteří si chodili do budovy na Gagarinově náměstí pro sociální dávky, kouřili například na balkoně. Tomu jsme chtěli zabránit,“ vysvětlila mluvčí radnice Marie Stypková.
Na růžích nemají kuřáci ustláno třeba ani v soukromých firmách. „Budovy společnosti i celý areál jsou nekuřácké,“ potvrzuje mluvčí strojírenského holdingu Vítkovice Eva Kijonková. „Není to proto, že bychom chtěli nějak speciálně potírat kuřáky, ale je to kvůli bezpečnosti a charakteru výroby,“ vysvětlila Kijonková.
Na dětském hřišti je kouření povoleno
V Česku se zatím nesmí kouřit ve veřejných budovách, vlacích, na nádražích a zastávkách. O zákazu kouření v restauracích se jedná už dva roky. V porovnání s jinými státy v Evropě v protikuřáckých omezeních Česká republika zaostává. „Téměř celá Evropa už je bez kuřáckých hospod a my to nejsme schopni prosadit,“ podotkla Eva Geryková z krajské hygienické stanice z oddělení hygieny dětí a mladistvých.
„Mě osobně nejvíce zlobí, že je dovoleno kouřit na dětském hřišti v Komenského sadech,“ říká Eva Budová, která hřiště navštěvuje se svými dětmi. U hřiště Dětský ráj totiž funguje cukrárna s venkovním posezením, kde je několik kuřáckých stolečků. „Z výchovného hlediska to určitě vhodné není. Když tam rodiče s dětmi přijdou, měli by se jim věnovat a ne tam vykuřovat,“ říká Geryková s tím, že zakázat tam kouření je podle všeho možné jen na základě domluvy s provozovatelem. Podle pracovnice cukrárny chodí do koutku hodně kuřáků, a tak jsou tyto stolečky žádané. „Celý areál je jinak nekuřácký,“ dodala.
Od začátku roku strážníci ostravské městské policie řešili již 1266 přestupků lidí, kteří kouřili na místech, kde je to zákonem zakázáno, nejčastěji na zastávkách městské hromadné dopravy.
„Vzhledem k tomu, že platnost tohoto zákona je již dlouhodobou záležitostí, jsou si všichni kuřáci vědomi toho, že se na zastávkách kouřit nesmí, proto si dávají větší pozor, aby nebyli přistiženi. Ve většině případů se přestupce snaží cigarety co nejrychleji zbavit, jakmile spatří strážníka, proto je odhalování porušování tohoto zákona obtížnější,“ sdělil Pavel Balcar z Městské policie Ostrava.