Pokud ji koncem června schválí městští zastupitelé, nic nebude bránit tomu, aby ji Ženatý společně s ředitelem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Ostrava Karolem Siwkem podepsali. „Bude-li vše řádně projednáno a schváleno, dosáhne město bezúplatného nabytí všech nemovitostí státu v areálu městské nemocnice, a bude tak úspěšně dokončen proces započatý před téměř dvěma lety,“ konstatoval Ženatý.
Zastupitelé s velkou pravděpodobností proti nebudou, vyřeší se tak dlouhodobě se táhnoucí spor města Ostravy s ministerstvem financí.
V čem byl problém? Zhruba devadesát procent budov a pozemků v areálu v účetní hodnotě zhruba tři čtvrtě miliardy korun nepatří městu, jak by mohlo z názvu Městské nemocnice Ostrava vyplývat, ale státu. „Domnívali jsme se, že je nemocnice naše, ale ukázalo se, že historicky tomu tak není. Předali jsme ji tedy formálně státu s dohodou, že nám ji zpět bezúplatně daruje. V této chvíli má město nemovitý majetek nemocnice od státu na osm let ve výpůjčce, stále čeká na rozhodnutí ministerstva financí o bezúplatném převodu. Vše se ale stále protahuje,“ vysvětlil před časem Ženatý.
Situace se ještě zkomplikovala poté, co v dubnu začalo město Ostrava proplácet za pacienty této nemocnice třicetikorunové regulační poplatky. Tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) vzkázal ostravské reprezentaci, že pokud bude za lidi dál poplatky hradit, pak stát městu nemovitý majetek tohoto zdravotnického zařízení nevrátí.
„Trváme na bezúplatném nabytí těchto nemovitostí,“ odpověděli ostravští zastupitelé ministerstvu financí. Iniciativní byli také sociálnědemokratičtí poslanci, kteří navrhli zákon, podle kterého by nemovitosti fifejdské nemocnice v majetku města Ostravy nakonec přece jen skončily. Návrh zákona včera (1. 6.) projednávala vláda. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová uvedla, že vláda s návrhem nesouhlasila, protože ho považuje za nekoncepční a systémově špatný. Je přesvědčena, že tyto věci by se neměly řešit prostřednictvím zákonného předpisu. Zákon se podle ministryně stal navíc zbytečný, protože problém v podstatě vyřešilo ministerstvo financí.
Ministr financí Eduard Janota zdůvodnil své rozhodnutí podepsat, na rozdíl od svého předchůdce Kalouska, smlouvu o bezúplatném převodu majetku nemocnice na město Ostravu tím, že vzal na vědomí doporučení Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a také v potaz situaci, která je na poli regulačních poplatků. „Považoval jsem za rozumnější provést standardní úkon,“ řekl Janota.
Přes rok nedostala fifejdská nemocnice ani korunu na nové investice. Představitelé města Ostravy totiž nemohli vrážet peníze do něčeho, co není jeho majetkem. Pokud budou nemovitosti na město převedeny, budou se moci plánované investice realizovat.
Městský rozpočet na tento rok počítá s 88 miliony korun na investiční akce. Náměstek primátora Zdeněk Trejbal (ČSSD) upřesnil, že město chtělo například vyčlenit osm milionů korun na rekonstrukci úpravny léčiv na onkologii, za patnáct milionů zrekonstruovat porodní sál či za pětačtyřicet milionů zrekonstruovat centrální sterilizaci a hemodialyzační stanici.
Spolu se žádostí o převod nemovitostí fifejdské nemocnice požádali ostravští zastupitelé ministerstvo financí také o převod nemovitostí na ulici Odboje, kde dříve sídlilo ředitelství fifejdského špitálu. Město tam chtělo přestěhovat svoje úředníky a část agendy státní správy. Tyto plány však neuskuteční. „V dopise od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových mi bylo sděleno, že tyto nemovitosti stát na město nepřevede. Požádala o ně Policie České republiky, které ze zákona musí vyhovět,“ vysvětlil Ženatý.