„Příležitost projít čtrnáctiměsíčním pracovním procesem bude poskytnuta třiceti osobám. Tyto lidi budeme také motivovat k tomu, aby se dokázali začlenit do života. Projekt bude realizován v Havířově, Krnově, Opavě a Šumperku za podpory Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost,“ uvedla Alena Válková, grantová pracovnice Armády spásy v Ostravě-Porubě.
Oblastní ředitel Armády spásy Jan Krupa upřesnil, že projekt připravovali v průběhu několika měsíců vedoucí čtyř azylových domů na základě svých zkušeností a potřeb uživatelů služeb. „Ideou projektu tedy je, aby třicet uživatelů služeb bylo prozkoušeno v pracovním procesu. Budeme se snažit, aby získlai, případně si obnovili pracovní návyky. S tím samozřejmě souvisí i příprava denního režimu, vytváření zodpovědnosti za provedenou práci, komunikace s nadřízeným i s kolegy a další související návyky. Předpokládáme, že se lidé nejen naučí novým dovednostem, které budou potřebovat pro hledání, získání a udržení práce. Budeme se snažit zvýšit sebevědomí lidí,“ upřesnil Krupa.
Podle něj má tento projekt svou logiku. „Tyto osoby totiž nebudou vedeny na úřadech práce, případně nebudou závislé na sociálních dávkách. To pak znamená úsporu pro stát a radikální změnu v jejich způsobu života. Získají osvědčení pro možné zaměstnavatele. Dlouhodobé zkušenosti z práce s cílovou skupinou a statistiky jednotlivých azylových domů ukazují, že za současných podmínek je hodně obtížné najít práci a rovněž tak si ji udržet. Například v roce 2007 využilo služeb azylového domu v Havířově 95 mužů. Pouze tři z nich byli v průběhu pobytu zaměstnáni, čtyři byli zaměstnáni jen částečnou dobu, zprostředkováno bylo přitom pětačtyřicet pracovních míst,“ dodal dále oblastní ředitel Armády spásy.
Podle autorky projektu je tedy zřejmé, že nestačí jen nabídnout lidem bez zázemí pracovní příležitost, ale je důležitá další specifická podpora, aby byli schopni si práci udržet. „Motivací pro účast v tomto projektu je podle předem provedených dotazníků nejen finanční ohodnocení, ale také pocit užitečnosti a přerušení řetězu zklamání a odmítnutí zaměstnavatelů,“ přidala další zkušenosti Válková.
Podle ní budou lidé zařazení do projektu zaměstnání především na úklidových prácích a budou vykonávat i další pomocné práce v oblasti služeb hlavně v zařízeních Armády spásy.