„Pokud vím, chystají se odjet tak tři čtyři rodiny z lokalit kolem Sirotčí ulice. Říkají, že je to kvůli tomu, že nemohou sehnat práci a ze sociálních dávek nevyžijí. Už tam mají příbuzné,“ uvedl terénní pracovník z občanského sdružení Centrom, které se zaměřuje na sociální péči o společensky nepřizpůsobené skupiny obyvatelstva, zejména z romských komunit ve Vítkovicích.

Také Kateřina Kalejová ze sdružení Jekhetane uvedla, že v průběhu posledních dvou až tří měsíců odjelo z Ostravy do Anglie a Kanady asi šest romských rodin, hlavně z lokalit kolem Dělnické ulice v Porubě. „Nejely tam naslepo, mají tam příbuzné,“ sdělila Kalejová. Sdružení Jekhetane sídlí v Přívoze, v Porubě provozuje komunitní centrum pro děti a mládež. „Počet dětí, které tam docházely, se zmenšil o polovinu. My ale nějaká přesná čísla nezjišťujeme. Víme však, že rodiny odcházejí,“ dodala Kalejová.

Podle Lucie Mastné, ředitelky sociálních služeb občanského sdružení Vzájemné soužití, z lokalit, ve kterých působí, Romové do zahraničí neodcházejí. Sdružení působí hlavně v obvodu Slezská Ostrava, a to v Hrušově, na Liščině a Zárubku. „Pokud vím, odjet se chystali olaští Romové, ale jestli opravdu odešli, to nevíme. Nespolupracujeme s nimi, je to uzavřená komunita,“ řekla Mastná.

Právě šéf olašských Romů Josef Stojka vidí situaci nejdramatičtěji. „Jak to víte?“ reagoval na otázku, jestli se Romové chystají ve velkém přesídlit do Kanady. „Zrovna včera odjelo padesát lidí,“ připojil. Podle něj se k odchodu do zahraničí chystá tři sto až čtyři sta olašských Romů, ale žádné podrobnosti k tomu říkat nechce. „Pak by to vypadalo, že je to nějak organizované a že je to z ekonomických důvodů, ale ti lidé odcházejí, protože se bojí o své děti,“ tvrdí Stojka.

Martina Salamonová, ředitelka sdružení Bílý nosorožec, které pomáhá lidem v obtížné sociální situaci žijícím především v Mariánských Horách v oblasti kolem ulice Železné, sdělila, že žádné odchody romských rodin do zahraničí v současné době neregistrují. „Někteří říkají, že by to rádi uskutečnili, ale nemají dost finančních prostředků,“ sdělila Kalejová.

Na úřadech, například ostravském magistrátu, v Porubě nebo ve Vítkovicích, informace o odchodech Romů nemají. O tom, že se stěhují, je Romové neinformují. „Nemáme o tom informace. Například v našem domě prodali Romové byt, ale slyšel jsem, že neodjeli, ale koupili si jiný na Fifejdách,“ říká starosta Vítkovic Petr Dlabal.

Z Ostravy odjížděli Romové ve větším počtu například v roce 2004. Tehdy mířili hlavně do Anglie. Podle tehdejších prohlášení romských předáků chtěli využít hlavně vstupu Česka do Evropské unie a situace, že tehdy bylo v Británii a Irsku hodně práce na stavbách. V současné době je mezi Romy populární zejména Kanada. Za první čtvrtletí letošního roku požádalo v Kanadě o azyl 653 českých občanů, loni se přitom za celý rok sešlo pouze 861 žádostí.