Město Ostrava by mohlo být bohatší o stovky milionů korun, kdyby všichni zaplatili to, co mají. Částky, které lidé dluží za odpad, dosahují už skoro devadesáti milionů korun. Ostravané ale neplatí ani pokuty udělené za dopravní přestupky či pokuty od jiných odborů magistrátu. Celkem tak dluží městu 130 milionů korun, další pohledávky má magistrát u různých organizací.

Město na dlužníky nezapomíná

Město chce ale svoje peníze zpátky. Jeho představitelé pro začátek nastavili dlužníkům vstřícnou tvář a vzkázali: Zjistěte si na magistrátu, kolik dlužíte, informace vám dají zaměstnankyně oddělení exekucí, odboru financí a rozpočtu, a pak zaplaťte. „Nabízíme poslední možnost zaplatit uvedené závazky. Pokud nebudou uhrazeny, budeme nuceni využít k uplatnění svých práv dostupných právních prostředků. Současně upozorňujeme, že pokud dlužník nezaplatí splatný dluh, vystavuje se vážnému nebezpečí, že se jeho objem zvýší,“ píše se ve výzvě, kterou občané najdou i na webových stránkách města Ostravy.

Někteří lidé už o výzvě vědí

„Vím o tom, protože pracuji ve spořitelně a posílám na magistrát své klienty, když žádají třeba o úvěr. Aby se informovali. Většina lidí si totiž vůbec neuvědomuje, že by mohli mít nějaký dluh vůči městu,“ řekla Alena Rossi. Také Jarmila Kubaláková o výzvě i nové službě magistrátu ví. „Zatím nemám důvod ji využít. Nemám dluhy. Je to ale určitě výhodná nabídka pro dlužníky,“ míní žena. David Balica netušil, že tato nabídka města existuje. „Určitě je to dobrá věc - člověk nemusí obíhat jednotlivé úřady, a má to tak při jednom. Každopádně mě se to netýká, protože vím, že nic nedlužím,“ tvrdil muž.

Rada, jak při zjišťování postupovat

A jak zjistit, kolik městu dlužíme? Existují dva způsoby. Zvednout telefon, nadiktovat jméno a rodné číslo, nebo zajít na úřad osobně. Tak, jako to redaktorky Deníku udělaly včera. Získat tyto informace je možné pouze o své osobě, nikoli o příbuzných či známých.

Deník sondoval na magistrátě
Dopoledne zely chodby Nové radnice prázdnotou, a tak jsme se dostaly na řadu ihned. Ochotně se nás ujaly pracovnice magistrátu. Pak už jen stačilo prokázat svou totožnost občanským průkazem a prověřování mohlo začít. „Promiňte, že to tak trvá, teprve včera jsme absolvovali školení v tomto novém programu,“ omlouvala se jedna z úřednic oddělení pro vymáhání dluhů. Asi tři minuty „lustrování“ v počítači a úleva. Městu nic nedlužíme. Ale kdyby se přece jen nějaký ten restík našel a my otálely s platbou, mohlo by se nám podle slov úřednice brzy stát, že nám na dveře zaklepe exekutor a bude vymáhat dlužnou částku několikanásobně vyšší o penále a další poplatky.


ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU