Prozatím jsou schváleny tři projekty a úřad práce na ně začíná hledat dodavatele. Prvním je projekt Návrat+, který zpracovaly úřady práce v kraji a na který bylo vyčleněno pětapadesát milionů korun.

Projektu by se mělo zúčastnit asi čtyři sta lidí, od osob se zdravotním postižením přes uchazeče o zaměstnání do 25 let a nad padesát let, lidi se základním vzděláním nebo takové, kteří jsou jako nezaměstnaní vedeni opakovaně. V rámci projektu projdou motivačními programy, poradenstvím a rekvalifikací. Účastníkům bude poté nabídnuto pracovní uplatnění, jeho zaměstnavateli se pak v rámci projektu na pracovní místo finančně přispěje. Projekt by měl být zahájen letos v září a potrvá 26 měsíců.

Podle Lukáše Vítka, vedoucího odboru implementace Evropského sociálního fondu Úřadu práce v Ostravě, jsou v současné době ministerstvem práce a sociálních věcí schváleny i další dva projekty pro náš region, a to Start a Příprava+. Zpracovává se u nich dokumentace pro vyhlášení zadávacího řízení na dodavatele. Na začátku června byl na ministerstvo práce a sociálních věcí podán ještě další projekt Změna včas.