Atypické dřevěné stavby určené výhradně obyvatelům zvířecí říše nově zdobí venkovní prostory mateřských škol v ostravském obvodu Poruba. Dvanáct hmyzích hotelů a stejný počet obytných domků pro ježky má do dětských zahrad přilákat zvířata a poskytnout jim místo pro zabydlení.

Umístěny jsou například v Kouzelné zahradě, kterou včera slavnostně otevřela mateřská škola na Větrné ulici. Ta má za cíl seznámit děti s jednotlivými druhy stromů, keřů a trav, ale i se zástupci živočišné říše.

„Hmyzí hotel je vyroben z kmene stromu, do něhož jsou navrtány otvory. Hmyz do nich naklade svá vajíčka, zásobí je potravou a dutinu ,zavíčkuje‘ vhodným materiálem. Z vajíček se vylíhnou larvy, které se po nějaké době zakuklí, a nakonec se z nich vyvine nová generace,“ přiblížil ekolog Otakar Závalský s tím, že hmyzí hotely jsou obývány výhradně neagresivními druhy hmyzu, a dětem tedy žádné nebezpečí nehrozí.

Atraktivním zpestřením některých zahrad porubských mateřských škol navíc mají být ježkovníky, které hmyzožravci využívají k úkrytu a vrhu mláďat. Polovina z dvanácti dřevěných „garsoniér“ pro ježky už je obsazena. V těch zbývajících se zvířata usídlí příští rok na jaře.