Romové demonstrují proti narůstajícímu extremismu. Modlí se za uzdravení malé popálené Natálky z Vítkova na Opavsku. Vtom na Masarykovo náměstí v centru Ostravy vtrhnou pravicoví radikálové a snaží se je vyprovokovat k šarvátce.

Při této zhruba měsíc staré události v srdci moravskoslezské metropole museli zasahovat policisté, ale i pořádková jednotka těžkooděnců, složená z mužů zákona z celého kraje. Situaci naštěstí udrželi takzvaně na uzdě.

Členové pořádkového oddílu jsou ale potřeba čím dál častěji. Při útocích extremistů, jako byl ten výše popsaný, ale i při dalších krizových situacích, jakými jsou rizikové fotbalové zápasy či třeba rozsáhlá pátrání po zmizelých dětech. A jejich svolávání či pravidelná procvičování bývají kvůli rozptýlenosti po celém regionu někdy složitá. Navíc se kvůli jejich povolávání do akce oslabují běžné hlídky.

„Proto by měla v kraji vzniknout nová speciální jednotka, která bude mít dvě stě členů a bude pro takovéto případy stále k dispozici. Zřízená bude k 1. lednu příštího roku,“ uvedl mluvčí severomoravských policistů Miroslav Pech.

Univerzální tým těžkooděnců s působností pro celý kraj bude mít své zázemí v Ostravě, konkrétní umístění ještě není jasné. Uvažuje se o lokalitě v Hranečníku.

„Nebude to ale tak, že by se členové tohoto speciálního týmu ,dívali z okna’, když se zrovna nebude nic závažného dít. V takových případech budou nasazováni i do běžné služby,“ vysvětlil ještě Pech.

Podobný útvar těžkooděnců nyní mají jen v Praze a na jižní Moravě. Nově by měl vzniknout kromě tohoto regionu také v severních Čechách.