Průměrná cena jednopokojového bytu v Ostravě se pohybuje kolem 790 tisíc korun, dvoupokojového 990 tisíc a třípokojového okolo 1,2 milionu korun. „Před rokem by však takový byt stál nejméně o 150 tisíc korun více,“ podotkl ředitel portálu bezrealitky. cz Jakub Havrlant.

Vzrostl však zájem o pronájmy, v Ostravě je dvojnásobný oproti konci loňského roku. A to mělo za následek narůst nájemného. Ceny od ledna stouply asi o osm procent, za pronájem třípokojového bytu teď lidé zaplatí průměrně 8700 korun.

Ceny bytů začaly klesat loni na podzim, kdy na ni zatlačil útlum hospodářství a horší dostupnost hypoték. Před propuknutím krize, vypadala situace daleko jinak, ceny bytů v Ostravě vzrostly až o třicet procent. „Ostrava rostla zejména díky svému ekonomickému potenciálu, rozvoji dálniční infrastruktury a zahraničním investicím. Přes svůj význam však cenově zaostává za srovnatelnými městy, jako je Brno či Plzeň,“ řekl Havrlant.

Podle Pavla Jakůbka z realitní společnosti Trimex reality teď lidé, kteří chtějí koupit nový byt, čekají, až se situace zklidní. „Bojí se, že přijdou o práci, že nebudou mít dost peněz na splácení hypotéky,“ vysvětlil Jakůbek s tím, že příští rok by se mohl trh s realitami zase rozhýbat. Dodal, že ceny bytů už rozhodně neklesají nijak dramaticky. „K závratnějším slevám už nedochází, většina prodávajících už se s cenou zasekla. K větším slevám přistoupili jen ti, kteří potřebovali prodat rychle,“ sdělil Jakůbek. Také regionální manažerka realitní společnosti Sting Alena Přikrylová míní, že ceny už dolů nepůjdou. „Vzhledem ke stále vyšší nabídce oproti poptávce se však dá vyjednat těsně před uzavřením kupní smlouvy sleva maximálně do pěti procent. Vzhledem k tomu, že ceny stagnují, přichází vhodná doba pro nákup bytu,“ uvedla Přikrylová.

Více než dříve letos o ceně nemovitosti rozhoduje lokalita, typ zástavby a kvalita bydlení. „Náš developerský projekt Vítězná v Ostravě, protože je velmi luxusní a v žádané lokalitě, jsme kvůli zájmu v tuto chvíli dokonce zdražili,“ podotkla Renáta Odstrčilová, ředitelka Sting Development. Rozdíly v cenách kvalitního a méně kvalitního bydlení se budou podle odborníků dále prohlubovat, jako je to obvyklé v zahraničí. „Doba, kdy bylo možné žádat vysoké částky i za evidentně nekvalitní bydlení, naštěstí končí,“ dodal Havrlant.

Objem hypoték klesl více než o třetinu