Na start se postavilo dvaapadesát profesionálních a dobrovolných hasičů. Museli roztahovat hadice, překonat dvoumetrovou bariéru, šedesátkrát udeřit kladivem o váze deset kilogramů, vystoupat na plošinu čtyři metry nad zemí a pomocí lana tam vytáhnout dvacetikilogramové závaží a vyběhnout s hadicemi do třetího patra hasičské zbrojnice. Poslední disciplínou bylo přemístit osmdesátikilovou figurínu asi pětatřicet metrů do cíle. Vše na čas.

Nejrychlejší byl nakonec závodník z Telče. Milan Pařil z Hasičského záchranného sboru Vysočina požární stanice Telč zdolal trať v rekordním čase zhruba dvou minut. Loňského vítěze na stejné trati pokořil o skoro dvacet sekund.

V kategorii nad čtyřicet let skončil první dobrovolný hasič Petr Jokeš z Vysokého Mýta. V družstvech si první místo odnesli závodníci z Hasičského záchranného sboru Vysočina.

Domácím želízkem v ohni byl Radim Biedroň. Soutěž zahajoval a s výsledným sedmým místem byl spokojený. Loni skončil dvaadvacátý. „Je to zlepšení o zhruba třicet sekund,“ konstatoval Biedroň. Hasičských soutěží se účastní pravidelně. Loni byl na pěti domácích závodech a jednom v Anglii, kde zabodoval na světových hrách hasičů.

Na start svého druhého závodu v životě se v sobotu ve Vratimově postavil Martin Koliba, profesionální hasič z letiště Ostrava-Mošnov. Nejtěžší částí závodu byla podle něj závěrečná disciplína, pětatřicetimetrový úsek, který musí závodník absolvovat s osmdesátikilovou figurinou. „Ten konec byl nejnáročnější, člověk už do toho dává opravdu poslední síly,“ řekl po závodu.

Do poháru ředitele Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v TFA (Toughest Firefighter Alive – Nejtvrdší hasič přežije) jsou letos zařazeny čtyři náročné závody. Vedle vratimovského klání také Štramberská Trúba, která se konala minulý víkend, v srpnu potom Slezská Harta a v září Radniční věž Ostrava.

Sbor dobrovolných hasičů ve Vratimově začal tyto závody organizovat už v roce 2001. V roce 2005 soutěž přesunuli z Radničního náměstí před hasičskou zbrojnici a trochu upravili trať. Z domácích se sobotního závodu účastnilo celkem osm hasičů.