„Sobotní let byl odložen kvůli poruše pozemního startovacího zařízení potřebného pro start letounu. Na cestě z Prahy kamionem už je náhradní pozemní zdroj, očekáváme, že cestující v odpoledních nebo nejpozději v podvečerních hodinách odletí," vysvětlila odpoledne mluvčí ČSA Hana Hejskové.

Airbus A310 společnosti ČSA měl odletět v sobotu patnáct minut po 18. hodině, kvůli technické poruše ale neodstartoval. Cestující byli kolem půlnoci odvezeni do hotelů a ve čtyři hodiny se konal další pokus. Ani tentokrát ale letoun neodletěl. „Lidé byli proto znovu kolem jedenácti hodin dopoledne odvezeni do hotelů, aby si mohli dát teplé jídlo a osprchovat se. Podle informací, které teď máme, by měli odletět po 17. hodině,“ řekla mluvčí ostravského letiště Leoše Janáčka Michaela Kubešová.

Desítky cestujících už využily i možnost, že na dovolenou za těchto okolností neodletí. Cena zájezdu jim má být vrácena.

Na letiště byl kamionem přivezen náhradní startovací zdroj. "Startovací zdroj, který je na našem letišti, je provozován letištěm. Dosud s ním nikdy žádné problémy nebyly. Jeho použití je na vyžádání pilota. V tomto případě se přepravce domnívá, že chyba je na straně startovacího zdroje. My to budeme ještě ověřovat," doplnila informace mluvčí letiště.

Před 16. hodinou už mohla mluvčí Kubešová potvrdit, že letadlo je nastartováno: "ČSA nechaly přivézt jiný startovací zdroj. Ten má jiné parametry a je schopen tlakovat vzduch delší dobu, než ten, který máme k dispozici my. Přestože náš zdroj je schopen startovat několik typů letadel, budeme zkoumat, proč se to nepodařilo u tohoto."

Pozemní startovací zdroj se používá ke startu motorů letadla, pokud pilot z různých důvodů nechce použít vlastní startovací agregát, který je součástí letadla. Jde o zařízení zvané APU, které je malým motorem - turbínou dodávající stlačený vzduch - schopným nejen startu hlavních motorů, ale také dodávat energii dalším agregátům letadla, a to i za letu. Nachází se v zadní části trupu.