Mohlo by to vypadat, že boj o čtyřřadou lipovou alej v Komenského sadech ochránci prohráli. Krajský úřad totiž před několika dny vykácení zhruba sto šedesáti stromů povolil. Potvrdil tak předchozí souhlas ostravského magistrátu. „Proti rozhodnutí už není možné se odvolat,“ konstatovala mluvčí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková.

Přesto to vypadá, že lípy ještě nějaký čas v parku zůstanou. S bojem o záchranu aleje chce jednak přes definitivní rozhodnutí úřadů pokračovat občanské sdružení Svatý Václav. „Pokud to nepůjde jinak, jsme přichystáni jít až k právní žalobě,“ potvrdil Ivo Kaleta z tohoto občanského sdružení. Slyšet se nechalo ale také vedení centrálního obvodu, že se kácet zatím nechystá.

„To by ušetřilo nervy, peníze a potyčky u soudu. Pokud ale není v úmyslu alej kácet, bylo by to dobré, aby to bylo stvrzeno například veřejným závazkem zastupitelů,“ podotkl Kaleta s tím, že by se měla také zveřejnit vize, jak to bude v Komenského sadech vypadat.

Starosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Miroslav Svozil řekl, že sice ještě nemají rozhodnutí kraje písemně k dispozici, kácení aleje teď stejně ale není aktuální. Podle něj se konečné rozhodnutí tak či tak ještě dlouho potáhne, například kvůli tomu, že se případ posune k soudu. Proto se nyní obvod soustředil na revitalizaci jiné části sadů. „Budeme teď realizovat jiné věci. Chceme například vybudovat promenádu kolem řeky za Novou radnicí a upravovat hlavně severní část parku,“ řekl Svozil.

Celý spor ohledně kácení lip trvá už zhruba dva a půl roku, kdy o vykácení stromů požádal obvod Moravská Ostrava a Přívoz, a to kvůli jejich zdravotnímu stavu. Proti kácení se už na začátku projednávání záměru postavili členové občanského sdružení Svatý Václav společně se sdružením Arnika. O té doby byla zpracována řada dalších odborných posudků s různými výsledky. Jednu z těch, která vyznívá pozitivně pro zachování aleje, má například Česká inspekci životního prostředí. Soudní znalkyně v oboru dendrologie v něm konstatovala, že pokud se bude alej pravidelně udržovat, může být funkční ještě dlouhou dobu.