Odborná, ale i laická veřejnost se může těšit na desítky vystavovatelů, kteří předvedou nejmodernější drážní techniku – kolejové vozy, manipulační techniku nebo prostředky pro stavbu, provoz a údržbu železniční a tramvajové cesty.

Dopravní podnik Ostrava se výstavy účastní již devátým rokem a letos zde bude prezentovat řadu zařízení z oblasti oznamovací a zebezpečovací techniky drážní dopravy. „Jedná se o řídící systémy tramvajových a trolejbusových výhybek, kompaktní mazníky kolejových oblouků, dálkové ovládání topení a kontroly výhybek a další,“ upřesnil ředitel Dopravního podniku Ostrava František Kořínek.

Tradičním vystavovatelem veletrhu budu České dráhy. Vedle mateřské společnosti se zde budou prezentovat i vybrané specializované dceřiné společnosti, například ČD Cargo orientované na nákladní dopravu, VUZ specializovaný na výzkum, vývoj a testování v oblasti železniční dopravy, DPOV na opravy a modernizaci lokomotiv a vozů, ČD Telematika působící v oblasti elektronických systémů a komunikací nebo TSS podnikající v oblasti údržby a opravy železniční infrastruktury.

České dráhy představí dva specializované vagony. „Novinkou je dětský vůz, který bude využíván také v rámci projektu Junior program ČD. Je to další příspěvek, jak přilákat více lidí, a hlavně mladé rodiny s dětmi, na nejrůznější akce pořádané na nádraží. Druhý vagon je konferenční. Je vybaven elektrickým rozvodem 230 V pro napájení přenosné elektroniky, například notebooků, projektorem a plátnem. Jde o pilotní projekt revitalizace naší flotily salonních vozů, které bychom chtěli využívat i ke komerčním účelům,“ říká náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu ČD Antonín Blažek. Podle něj České dráhy představí i elektrickou lokomotivu 163.257 v novém nátěru a osobní vůz první třídy, který má kromě nových barev také revitalizovaný interiér. K vidění bude rovněž i motorová jednotka 814 Regionova, elektrická lokomotiva řady 380 nebo souprava Railjet ÖBB s elektrickou lokomotivou řady 1216 Taurus.

Součástí veletrhu Czech Raildays 2009 bude rychlovlak Railjet Rakouských spolkových drah. Čeští cestující si budou moci vyzkoušet jízdu tímto rychlovlakem. Místenky na mimořádný spoj, který pojede v pondělí 15. června 2009 z Břeclavi do Ostravy a ve čtvrtek 18. června 2009 zpět z Ostravy do Břeclavi, jsou v prodeji za 300 korun (cena za jeden směr) u pokladních přepážek ČD. Railjet bude odjíždět ve čtvrtek z Ostravy-Svinova v 19.10 hodin.

Maximální cestovní rychlost railjetu je 230 km/h, bez lokomotivy měří 185 metrů, váží 330 tun a má 408 sedadel. Standardně je v soupravě spojeno sedm osobních vozů a k ní je připojena elektrická lokomotiva Taurus. Rakouský railjet je rozdělen do tří tříd – ekonomické, první třídy (business) a třídy premium s nadstandardním komfortem. Nejvyšší třída je vybavena koženými sedačkami a elektrickými přípojkami. Celá souprava je klimatizovaná. Handicapovaní mohou k nástupu použít vestavěnou zdvižnou plošinu.