Nechcete platit v restauraci za balenou vodu nebo minerálku? Přejete si raději vodu z vodovodu? Neměl by to být problém. Ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková tvrdí, že žádné hygienické nařízení nebrání vyjít v tomto případě hostovi vstříc.

„Voda z vodovodu je pitná, určena ke konzumaci. Z hygienického hlediska je úplně jedno, zda si ji host natočí z kohoutku doma, nebo mu ji přinesou v restauraci v čisté sklenici. Nevím nic o nařízení podávat v restauraci vodu pouze balenou. Ty důvody neochoty personálu je třeba hledat někde jinde, s velkou pravděpodobností v ekonomice,“ míní Šebáková.

Jeden z kavárníků v centru Ostravy, který nechtěl zveřejnit své jméno, ale Deník ho má k dispozici, se netajil tím, že na vodě a minerálkách zejména v létě vydělává. „Nevím, co by to udělalo, točit hostům vodu z kohoutku a zadarmo. I mytí sklenic něco stojí, mnozí chtějí do vody také led a citron, to bychom možná i prodělali,“ myslí si muž.

Anně Zakrevské z ostravské restaurace Astoria se už několikrát stalo, že ji host požádal o vodu z kohoutku. „Normálně jsem ji napustila, žádné peníze jsem za to neúčtovala,“ tvrdí žena. Také v restauraci U Rady v centru Ostravy obsluha hostům vodu z vodovodu natočí. „Stává se mi to málokdy. Kdyby mě však o vodu z kohoutku někdo požádal, určitě bych mu vyhověl. Neúčtoval bych za to nic,“ tvrdí David Svačina. Stejně se k problému staví i v Pizzerii Euro v centru města.

Kampaň na podporu pití vody z kohoutku chce o prázdninách zahájit jedna z největších vodárenských společností v Česku – francouzská Veolia Voda. Vítá ji i společnost Ostravské vodárny a kanalizace. „Pitná voda dodávaná do ostravské vodovodní sítě je hygienicky nezávadná a splňuje všechny požadavky stanovené současným platným právním předpisem. Kvalita vody ve vodovodní síti je pravidelně kontrolována z hlediska fyzikálně-chemického i mikrobiologic­kého. Pro vodu balenou platí stejně přísná pravidla, ta z vodovodu je však čerstvější,“ uvedla mluvčí Ostravských vodáren a kanalizací Martina Gavendová s tím, že zdravější pro člověka je pít tvrdší vodu z vodovodu.

„Z hlediska vlivu na lidský organismus je určitě lepší voda tvrdá, dodává tělu potřebné minerály,“ tvrdí Gavendová. Potvrzují to i hygienici. Optimální, co se týká vlivu na zdraví, je tvrdost vody v rozmezí od dvou do 3,5 milimolu na litr. Takovou v Ostravě pijí lidé například ve Vítkovicích nebo ve Staré Bělé.

MIRKA CHLEBOUNOVÁ, TEREZA KRUMPHOLZOVÁ