Několik let chátrající a opuštěná květinová síň v centru Ostravy šla k zemi loni. S pozemkem, na kterém stála, však město Ostrava nemohlo nakládat, soudilo se o něj se soukromou firmou. Nyní se situace změnila, nemovitost chtějí představitelé Ostravy prodat.

„O tyto a další pozemky v okolí projevovaly zájem různé subjekty už od roku 2005. Nemohli jsme je ale prodat, protože jsme se přeli s firmou Eurotech. Ta před osmnácti lety získala na nemovitosti předkupní právo s tím, že na nich postaví obchodní a společenské centrum. Krajský soud nyní rozhodl, že předkupní právo na nich už nevázne, můžeme je proto nabídnout zájemcům,“ uvedl náměstek ostravského primátora pro finance Lukáš Ženatý (ODS). Upřesnil, že nyní eviduje pět zájemců, kteří by tu chtěli postavit administrativně-bytový komplex, informační centrum, byty, cestovní kancelář, restauraci a realizovat další plány. Další zájemkyně nabídla městu směnu pozemků.

Město si také stanovilo podmínky, jak by nový objekt měl zhruba vypadat a k jakému účelu by měl být využíván. „Nepřipouští se tu umístění kasin a heren, a to ani jako součást jiných zařízení, například restaurací a barů. Také tu nemohou být sex shopy. V dostavbě jsou naopak žádoucí obchody, služby, gastronomie, administrativa. Celý prostor by měl být řešen jako komerční, komunikující s návštěvníky centra přes prosklené výlohy. Nová budova by neměla být vyšší než sousední dům na Zámecké ulici,“ řekl Ženatý.

Problémy ohledně předkupního práva na městské pozemky na Masarykově náměstí začaly na počátku devadesátých let, za éry tehdejšího primátora Jiřího Smejkala. Ten s firmou Eurotech podepsal smlouvu a k ní následně dva dodatky. Přitom o jejich uzavření nerozhodovalo zastupitelstvo ani městská rada. Radnice se po deseti letech od podpisu této smlouvy a kontroverzních dodatků začala domáhat jejich zrušení.

Město u soudu poukazovalo, že Smejkal neměl právo je podepsat bez posvěcení městské rady nebo zastupitelů. Argumentovalo také tím, že firma nesplnila slib a ani nezačala stavět. Ostravský okresní soud však předloni dospěl k závěru, že na předkupní právo dohodnuté v minulosti je nutno pohlížet jako na platný právní úkon. Jeho rozhodnutí však nedávno zrušil Krajský soud v Ostravě. Prodej pozemků může podle Ženatého ještě mírně zkomplikovat dovolání firmy Eurotech k Nejvyššímu soudu České republiky. „O této eventualitě budeme samozřejmě potenciální kupce informovat,“ prohlásil Ženatý.