Nadace mezi ně rozdělí přibližně pětinu, tedy zhruba čtyřicet milionů. „Podpoříme nejkvalitnější projekty a zároveň ty, které jsou v dnešní ekonomicky složité době nejpotřebnější,“ upřesnila kritéria výběru ředitelka nadace Blanka Týřová. Projekty nyní hodnotí odborníci, konečné slovo bude mít správní rada. Seznam úspěšných projektů nadace zveřejní na začátku července.

Největší zájem je o program Pro zdraví, ve kterém se uchází o podporu přes tři sta zdravotních či sociálních aktivit. „Nejvíce žadatelů je z Ostravska a Karvinska, což je v souladu s naším záměrem. Chceme pomáhat zejména regionu, ve kterém se těžba uhlí nejvíce podepsala na životě obyvatel. Nevyhýbáme se ale ani podpoře kvalitních projektů odjinud, až dvacet procent z celkové částky půjde mimo Moravskoslezský kraj,“ řekla Týřová. Velkou pozornost vzbudil také program Pro radost a vzdělání, do kterého žadatelé přihlásili 252 projektů.

Nadace OKD byla založena v loňském roce. Celkem loni rozdělila na prospěšné projekty dvaašedesát milionů korun. Peníze šly například na výstavbu hřiště v areálu Dětského domova v Budišově nad Budišovkou nebo na rekonstrukci chráněných dílen v Ostravě.