Do dveří svého pokoje vchází sedmaosmdesátiletá Jana Konečná. Obrazy, koberec na zemi i židle, na kterou si sedá, je jí cizí, přestože v bytě strávila bezmála čtyřicet let života. Za ruku ji vede její dcera, stařenka ji však nepoznává jako ostatně nikoho ve svém okolí. I takto může vypadat běžný den člověka postiženého Alzheimerovou chorobou. Stejně jako paní Konečná jí trpí dvaadvacet milionů lidí na celém světě.

Akce, kterou včera pořádal Domov pro seniory Sluníčko v Ostravě-Vítkovicích, byla zaměřena právě na ty, které tato krutá nemoc postihla. „Mnozí lidé si ani neuvědomují, jak je tato choroba závažná a že patří mezi jedny z nejhorších, které člověka mohou postihnout. Někteří říkají– já taky zapomínám, a co? Ale tady nejde jen o zapomínání,“ tvrdí ředitelka zařízení Hana Ježková.

„Pečovat o takto nemocné osoby je velmi náročné a lidé nemusejí mít výčitky svědomí, když svou maminku či tatínka k nám umístí. Dokážeme jim poskytnout velmi kvalitní péči a oni je zde mohou navštěvovat,“ dodala Ježková.

Pro klienty je zde zajištěn celodenní program a věnují se mnohým aktivitám, jako je například zpěv nebo tanec. Zajištěny jsou pro ně také nejrůznější terapie pod vedením proškolených odborníků.

„Kvůli specifickým požadavkům takto nemocných seniorů jsme museli vytvořit samostatný úsek a upravit jim celý režim tak, aby se cítili co nejlépe. Toto oddělení u nás funguje už od roku 2003,“ oznámila jedna z pracovnic domova.

Jednou z návštěvnic byla i Magdalena Bohušíková. „Přišla jsem se podívat, protože se právě rozhoduji, kam umístím svou přihlášku.
Moc se mi tady líbí, nedokážu si představit, že bych jednou byla někde, kde bych jen seděla a nic neděla. Tady je na výběr ze spoustu činností, vysvětlila.“

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ