Ito jsou důvody, pročse příspěvkové organizace města budou muset smířit s tím, že nedostanou žádné účelové dotace, také starostové městských obvodů odejdou s prázdnou. Utrhnout si od pusy budou muset nejspíš všichni. Nejenže nedostanou peníze navíc, ale i s tím, co mají, budou muset šetřit. Kvůli hospodářské a finanční krizi bude mít město Ostrava mnohem nižší příjmy, než se očekávalo, proto ostravští radní schválili úpravu rozpočtu. Snížit výdaje musejí například i zaměstnanci ostravského magistrátu.

„Očekáváme minimálně půlmiliardový výpadek v příjmech. Abychom měli nějakou rezervu na krytí tohoto schodku, budou muset všechny odbory magistrátu snížit běžné výdaje o tři procenta. Město by tak mělo získat přes dvaašedesát milionů korun,“ vysvětlil ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) s tím, že je na vedoucích odborů, aby našli způsob a rozhodli, co je nutné koupit, a co není, co zaměstnanci pro výkon své práce nezbytně potřebují, a co mohou naopak oželet.

Loni město pamatovalo na zdravotnictví i kulturu

Loni touto dobou bylo lépe. V městské pokladně po uzavření hospodaření roku 2007 zbylo 445 milionů korun, které se rozdělily. Například městský obvod Jih dostal na své investice padesát milionů korun. Stejný obnos směřoval i do Poruby. Díky finančním prostředkům města Ostravy pokračovala rekonstrukce lázní v Moravské Ostravě, takzvané Čapkárny, která by měla skončit v půli července. Pamatováno bylo i na Městskou nemocnici Ostrava. Ta dostala třicet milionů korun na obnovu magnetické rezonance a na nákup polohovacích lůžek.

Peníze z přebytku hospodaření šly také na výstavbu expozice medvědince a hulmanů v ostravské zoo, na výstavbu hasičské zbrojnice ve Svinově, na rekonstrukci školní jídelny v Polance nad Odrou, pro Knihovnu města Ostravy, Komorní scénu Aréna, Národní divadlo moravskoslezské a další městské instituce.