Mnohem hezčí a příjemnější prostředí čeká na dětské i dospělé pacienty, kteří přijdou na pohotovost na polikliniku v Hrabůvce nebo do MephaCentra v Porubě. Obě pobočky městské záchranky prošly rekonstrukcí. „Majitelé obou poliklinik se rozhodli prostory zmodernizovat, my jsme je vybavili novým nábytkem a novou přístrojovou technikou,“ uvedl odborný ředitel Městské záchranné služby Ostrava Tomáš Nykel.

Pacientům tak zdravotníci poskytnou kvalitnější služby, z poboček budou moci také za nemocnými vyjíždět sanitky a dorazí k nim rychleji. „Doposud to nebylo možné, všechny sanitní vozy vždy vyjížděly a vracely se do centrály na Varenské ulici. Pokud nás bude potřebovat pacient z Jihu nebo z Poruby, budeme u něj dříve. Provoz se tak zrychlí a bude ekonomičtější,“ míní Nykel.

Akutní pomoc vyhledává stále více pacientů

Lékař tvrdí, že počet pacientů, kteří hledají pomoc na ostravské pohotovosti, se zvyšuje. „Ve srovnání s loňským rokem jich přišlo už o pětinu více – jde o pacienty ošetřené na dětské i dospělé pohotovosti a pacienty zubní lékařské služby první pomoci, kterou provozujeme jako jediní v Moravskoslezském kraji denně, o víkendech a svátcích nepřetržitě. Ti lidé jsou opravdu nemocní, nezneužívají naši službu,“ konstatoval Nykel.

Plno tu měli i během uplynulého prodlouženého víkendu. Lidé přicházeli hlavně s akutními nemocemi dýchacích cest, alergickými reakcemi, bolestmi zad. Hodně bylo také chronicky nemocných pacientů – zejména kardiaků, kterým se přitížilo. Zdravotní stav nyní velmi ovlivňuje počasí.

Nemocní lidé by v těchto dnech měli hlavně odpočívat

„Dusno, vlhký vzduch a kolísavý atmosférický tlak neprospívá nikomu, počet lidí, kteří kolabují kvůli počasí, se zvyšuje,“ řekl Nykel s tím, že nejvíce jsou postiženi senioři, těžce nemocní lidé s onkologickými diagnózami, kardiaci, problémy mají také pacienti s chronickými onemocněními dýchacích cest. Tito lidé jsou i při sebemenší činnosti rychleji unaveni, jejich tělo se hůř vyrovnává se zátěží a změnami atmosférického tlaku. „Doporučuji odpočívat, být co nejvíce v klidu a větrat. Dostatečně pít a jíst lehkou stravu,“ radí lékař.

Vážení čtenáři, potěšily vás pozitivní změny v ostravské záchranné službě?
Jaké jsou vaše dosavadní zkušenosti se zdejší péčí? DISKUTUJTE POD ČLÁNKEM!