Během soboty a neděle absolvovali rytíři hned několik soubojů a všechny se nesly ve znamení početné divácké kulisy. „Jsme na dovolené v Beskydech a dnes jsme si udělali výlet na Hukvaldy. Šestiletému synovi se rytíři líbí, ale ten mladší má trošku strach, tak rytíře sleduje s manželkou opodál,“ řekl Martin Stránský z Prostějova. „Myslím si, že takové doprovodné programy na hrady patří, dotváří to tu pravou atmosféru. Osobně jsem si vyzkoušel i střelbu z luku, ale výsledkem se moc chválit nechci,“ smál se Stránský.

„Víkendová akce nese název Návrat středověku na hrad Hukvaldy. Skupina historického šermu zde předvádí své umění a přibližuje lidem dobu rytířů a středověku,“ prozradil kastelán hradu Hukvaldy Miroslav Holiš s tím, že během víkendu proběhla různá vystoupení se středověkou tématikou. Skupina historické šermu přijela na Hukvaldy z Frýdku-Místku a čítá kolem dvaceti lidí. „Pochopitelně nechybějí rytíři, ale také ženy, které předvádějí historické tance,“ doplnil kastelán. Přítomní nebyli ochuzeni a ani o ohnivou show, která byla na programu v pozdních večerních hodinách.

Kastelán zároveň pozval milovníky rytířských soubojů na rekonstrukci gotické bitvy o hrad Hukvaldy, která se uskuteční 25. července. „Dorazí zde kolem stovky rytířů z celé České republiky. Jedna skupina rytířů bude dobývat hrad, druhá jej bude bránit. Právě těmito akcemi chceme návštěvníkům ukázat „drsnost“ středověkých soubojů,“ uzavřel kastelán Holiš s tím, že právě tato bitva bude největší akci letošní sezony na hradě Hukvaldy.