Skoro čtvrt milionu litrů vody pohltí všechny bazény, které jsou součástí nově opravené Čapkárny v centru Ostravy. Ve středu tam byla slavnostně přestřižena páska, od pátku se v areálu přejmenovaném na Vodní svět budou moci „cákat“ první návštěvníci.

Komplexní rekonstrukce kryté části plovárny postavené na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století začala loni v září a přišla na sto patnáct milionů korun. Co všechno se za téměř rok a za takové peníze podařilo udělat?

„Objekt byl rozebrán až na hrubý železobetonový skelet. Pak se začaly měnit dispozice vnitřních prostor, protože hodně z nich má nyní zcela nové využití. Například původní kryt civilní ochrany se změnil na vodní svět s malou řekou, masážními lůžky a vodní jeskyní s hudbou a chrliči vody,“ nastínil při slavnostním přestřihávání pásky Jaroslav Kovář, šéf společnosti Sareza, která areál provozuje.

K dalším lákadlům podle něj patří modernizovaný provoz vodoléčby či wellnes centrum se třemi druhy parních kabin a saunou, to vše je navíc doplněno o vyhřívaná lehátka, ochlazovací bazének a sprchy. Takřka nezměněn naopak zůstal před pár lety rekonstruovaný pětadvacetimetrový bazén s plaveckými dráhami.

„V areálu je dále umístěna moderní posilovna, malé solárium, nechybí ani takzvaný mokrý bufet,“ popsal dále prostory zářící novotou Kovář a zároveň přiblížil ještě další dvě důležité atrakce – zážitkový tobogan a turboskluzavku.

„Zážitkový tobogan má celoroční provoz díky dojezdu do vnitřního bazénu. Jeho délka je skoro sto metrů. Zajímavé na něm je využití prosvětlených efektů, takže návštěvník projíždí plameny, blesky a také částí ve stylu mořského světa,“ pokračoval šéf Sarezy s tím, že v letní sezoně bude k dispozici také třicetimetrová turboskluzavka s otevřeným dojezdem do venkovního bazénu.

„Byl jsem se podívat na Čapkárně zhruba před dvěma lety a stav některých prostor byl tristní. Teď je areál ve stavu, který se musí všem líbit. Myslím, že návštěvníci budou spokojeni,“ ohodnotil přeměnu při prohlídce ostravský primátor Petr Kajnar.

Podle Pavla Ševčíka ze stavební společnosti Bytostav přitom nebyla rekonstrukce městských lázní vůbec jednoduchá. „Při odkrývacích pracích jsme zjistili mnohé nesrovnalosti oproti původní projektové dokumentaci. Museli jsme dělat vše totálně nové včetně technologií. K zajímavým patřila především přeměna krytu na vodní jeskyni,“ podotkl Ševčík.

Jak šel čas…

■1957 až 1962 – Vybudován objekt, historicky známý pod názvem Čapkárna, jako první etapa výstavby městských lázní.
■70. léta – V rámci druhé etapy výstavba venkovního betonového bazénu.
■2001 až 2002 – Rekonstrukce vnitřní bazénové vany včetně ochozů bazénů a úpravny vody s novou moderní technologií.
■2006 – Rekonstrukce venkovní části areálu. Vzniká nerezový venkovní bazén rozčleněný na plaveckou a relaxační část, nechybějí vodní atrakce zahrnující skalisko s vodopádem, masážní a vzduchové lůžka, masážní lavice a chrliče s ostrůvkem, šplhací síť, vodní houpačku a dětské brouzdaliště, lezeckou stěnu a skluzavku.
■2008 až 2009 – Komplexní modernizace vnitřních částí objektu a současně rekonstrukce vnějšího pláště budovy, rozvodů vody a kanalizace, vzduchotechniky a rozvodů elektroinstalace. Návštěvníci se mohou těšit na modernizovaný provoz vodoléčby a relaxace, wellnes provoz s celou řadou služeb, chybět nemůže ani solární studium a zcela nový malý vodní svět vybudovaný v prostorách bývalého krytu civilní obrany. Areál je navíc doplněn o oblíbený venkovní a vnitřní tobogan.

Za kolik a kdy na Čapkárnu?

Celodenní vstupné platné v době léta jak pro venkovní, tak pro nový vnitřní areál Vodního světa činí pro dospělé návštěvníky 90 korun. Děti a senioři zaplatí 70 korun. Provozovatel areálu, společnost Sareza, však nabízí také výběr různých variací rodinného vstupného.

Vnitřní bazén včetně solária bude otevřen ve všední dny od 7 do 20.30 hodin, o víkendech a ve svátky pak od 9 do 19.30 hodin. Zajímavá atrakce v podobě vodní jeskyně bude v provozu denně od 9 do 19 hodin. Venkovní areál je otevřen rovněž denně od 9 do 19 hodin.