Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tipy na víkend

Ostrava - Nabízíme tipny na víkendové kulturní, sportovní i společenské akce, které se uskuteční v Ostravě a jejím okolí. Vybírejte!

17.7.2009
SDÍLEJ:

Sochařské sympozium v PlesnéFoto: DENÍK/Miroslav Kucej

Na Hukvaldech bude znít horké flamenco i komorní hudba

Hukvaldy/ Letošní šestnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy jde do finále. Nadcházející víkend bude už předposledním a zaznějí horké rytmy flamenka, komorní hudba i slavné operní árie Georgese Bizeta.

V sobotu se návštěvníci hukvaldského hradu mohou těšit od 20 hodin na hudebně taneční projekt mezzosopranistky Edity Adlerové a flamenkové tanečnice Jany Dudácké nazvaný Carmen & Flamenco. Představuje neobvyklé propojení árií z opery Georgese Bizeta Carmen se žhavým jihošpanělským zpěvem a tancem flamenco za doprovodu živé hudby.

V neděli v 15 hodin se pak hradní motta na Hukvaldech rozezní krásnými tóny hudby Leoše Janáčka, Josefa Suka a Antonína Dvořáka v podání Sukova komorního orchestru. Jeho zakladatelskou osobností a uměleckým vedoucím byl od roku 1974, kdy orchestr vznikl, vnuk slavného českého skladatele Josefa Suka (1874 až 1935) - houslista Josef Suk. V současné době orchestr vede koncertní mistr a sólista Sukova komorního orchestru – houslista Martin Kos. Sukův komorní orchestr hraje bez dirigenta a do jeho bohatého repertoáru jsou zahrnuta díla všech stylových období – od baroka po soudobou hudbu. (mrš)

V Hasičském muzeu čeká olympijský oheň

Ostrava/ Ještě v pátek a v sobotu mohou školáci, kteří měli na letošním červnovém vysvědčení samé jedničky, zadarmo do Hasičského muzea v Ostravě-Přívoze. Dospělí, kteří je budou doprovázet, zaplatí poloviční vstupné. „Jedničkáři do patnácti let z celé České republiky si mohou vyzkoušet ruční poplachovou sirénu z období druhé světové války, moderní zásahovou přilbu, mohou si také osahat vyprošťovací techniku, kterou hasiči používají u dopravních nehod. Také si budou moci zapumpovat na funkčních ručních stříkačkách z konce 19. a začátku 20. století,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Podle něj je v muzeu k vidění také několik novinek. Až do zahájení velké hasičské olympiády, která se bude konat příští týden v Ostravě, si zájemci mohou prohlédnout hasičské vozidlo Praga RN z roku 1934, která přijela v polovině června do Ostravy z Přibyslavi i s olympijským ohněm. Pragovka bude ozdobou prestižní olympiády, které se zúčastní bezmála 3000 sportovců z 26 zemí a delegáti z dalších zemí. Olympijský oheň je zatím ukryt v muzeu v hornickém kahanu.
Dalším výstavním klenotem je i hasičská Tatra NW typ K z roku 1910, kterou ostravskému muzeu zapůjčilo v prosinci 2007 Technické muzeum Tatra Kopřivnice. K vidění by měla být minimálně do konce roku 2009.

Ve Stonavě se bude soutěžit v kosení trávy

Stonava/ Již tuto neděli se koná tradiční stonavská pouť a i letos je pro její návštěvníky připraveno překvapení. Jedním z nich je soutěž v kosení vysoké trávy kosou, která proběhne ráno od osmi hodin. Výkony bude hodnotit pětičlenná porota složená ze zkušených stonavských sedláků a první cenou bude křovinořez. Zájemci se mohou hlásit do soutěže na obecním úřadu ve Stonavě do 17. července, nebo také při registraci 19. července na místě konání soutěže. (toj)

Krajská výstava drobného zvířectva opět v Úvalně

Úvalno/ Na školním hřišti v Úvalně se v sobotu a v neděli uskuteční šestý ročník Moravskoslezské výstavy drobného zvířectva. K vidění budou holubi, králíci a drůbež. V doprovodném programu se mohou návštěvníci těšit na ukázky výcviku služebních psů, tombolu a občerstvení. Vstupné je pro dospělé 30 korun, a pro děti 10 korun. Po oba dny je výstava otevřena 8 do 20 hodin. (lam)

Na hrad Hukvaldy se sjedou strašidla

Hukvaldy/ Na hradě Hukvaldy se uskuteční tradiční sjezd strašidel a nadpřirozených bytostí. Sjezd je plánován na sobotu. „Hrad se pro tuto událost otevírá v 19.30 hodin a otevřen bude až do půlnoci. Akce samotná začne ve 20 hodin. Kromě strašidel se návštěvníci mohou těšit na představení O zazděném preclikáři a také na mistry katy a jejich právo útrpné. Tento doprovodný program bude probíhat před hradním palácem,“ sdělil kastelán hradu Hukvaldy Miroslav Holiš. Dodal, že nebude chybět ani bohaté občerstvení. „Speciálně pro tuto akci připravujeme míchané koktejly pro malé i velké,“ upozornil kastelán. (jr)

Na Prašivé bude žehnání praporu

Vyšní Lhoty/ Sbor dobrovolných hasičů ve Vyšních Lhotách čeká v sobotu velká slavnost. V kostele sv. Antonína na Prašivé se totiž uskuteční žehnání praporu a hasičského vozidla. Zájemci mohou přijít v 15 hodin. SDH byl založen v roce 1925. (lew)


Bierfest 2009 hostí Nýdek

Nýdek/ Na náměstí v Nýdku se v sobotu 18. července uskuteční Bierfest 2009. Návštěvníci zažijí slavnosti piva, ochutnávku různých druhů piv a bohatý kulturní program. (mach)

Do skanzenu dorazí čtyřiadvacet pekařů

Rožnov pod Radhoštěm/ Areál Dřevěného městečka ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm ožije nadcházející sobotu 18. července oslavou cechu pekařského. Uskuteční se zde už šestnáctý ročník Pekařské soboty, která každoročně patří mezi nejvíce navštěvované akce ve skanzenu. Také letos budou moci návštěvníci ochutnat a zakoupit pečivo z různých koutů naší republiky, ale i ze zahraničí. „Přihlásilo se nám čtyřiadvacet pekařských firem z Česka i ze Slovenska, které budou mít v areálu své stánky,“ sdělil pracovník skanzenu Radek Hasalík.

Pekaři změří v průběhu dne své síly hned ve čtyřech soutěžích. „Porota bude hodnotit nejlepší chleba či nejlepší rohlík. Uskuteční se také trojboj v netradičních pekařských výrobcích a zvolíme i nejhezčí pekařský stánek Valašského království,“ vyjmenoval Hasalík.
O kulturní vyžití se od jedenácté hodiny bude starat dechová hudba Zubřanka ze Zubří, kterou hodinu po poledni vystřídá vsetínský folklórní soubor Jasénka. „Od patnácti hodin vystoupí známé ženské pěvecké duo Kamélie,“ doplnil Radek Hasalík. (mrš)

Za šermem a ohňovou show do Štramberka

Štramberk/ Ohňová show skupin scénického šermu Allegros a Historika se koná v sobotu v době od 20.30 hodin v Národním sadu ve Štramberku. Na programu bude nejprve od 20.30 hodin pořad skupiny Allegros s názvem Ďábel přichází a od 21.30 hodin vystoupí Historika s pořadem Prometheus Za nepříznivého počasí se akce ruší. (mrš)

Mezinárodní silniční závody motocyklů

Ostrava/ O víkendu se v Ostravě-Radvanicích uskuteční Mezinárodní silniční závody motocyklů. Závodní okruh je veden přes městskou část Radvanice a Michálkovice. Start závodu je na ulici Pastrňákova, dále závodní okruh povede po ulicích Radvanické, Pikartské a Trnkovecké. Sobotní tréninkové jízdy budou probíhat od 9 do 17 hodin. Start prvního závodu je v neděli v 10 hodin. (mrš)

Lidový jarmark na hradeckém zámku

Hradec nad Moravicí/ Na nádvoří zámku v Hradci nad Moravicí se v sobotu uskuteční lidový jarmark. Vstup je volný a návštěvníci jistě ocení širokou nabídku tradičních výrobků z Opavska i ze vzdálenějších regionů. Nabízeny budou perníky, štramberské uši i příborské šifle, koláče a pekařské výrobky, tmavá i světlá piva včetně kvasnicových z produkce šesti regionálních pivovarů, moravská vína, přírodní mošty, dřevo, keramika, smalty, batika a další pro potěchu jazyka i oka.

Své umění budou přímo na jarmarku předvádět hrnčíři, krajkářka, košíkářka a kovář, k poslechu i tanci zahraje harmonikář a dechovka. Celý den budou k dispozici dvě koňská spřežení pro projížďky okolím hradeckého zámku. Od 17 hod vystoupí na nádvoří Tomáš Kočko se svým orchestrem, tancem ho doprovodí folklorní soubor Bejatka ze Štítiny. Akce se koná od 11 do 19 hodin jako doprovodný program konference LeaderFest. (mrš)

Skupiny Boney M zahraje v Hlučíně

Hlučín/ Na Hlučínské Štěrkovně se v sobotu uskuteční koncert legendární německé skupiny Boney M. začátek koncertu je ve 21 hodin, předcházet mu ale bude od 12 hodin bohatý kulturní program, ve kterém vystoupí například Heidi Janků. K vidění bue i letecká show a módní přehlídka. Vstupné je 390 korun, děti do 12 let v doprovodu rodičů mají vstup zdarma. (mrš)

Premiérový pořad v planetáriu připomene vesmírný program Apollo

Ostrava/ Před 40 lety svět s napětím sledoval let americké kosmické lodi Apollo 11 a první kroky člověka na Měsíci. „Je to malý krůček pro člověka, ale velký krok pro lidstvo,“ řekl astronaut Neil Armstrong, když 21. července 1969 ve 3:56 středoevropského času stanul na měsíčním povrchu. Pokud byste si chtěli připomenout vzrušující okamžiky přistání, ale i to, co program Apollo zanechal do dnešních dnů, pak si nenechte ujít zajímavé pořady v ostravském planetáriu.

V sobotu se v 17 hodin uskuteční vernisáž výstavy s názvem Projekt Apollo. Jejím autorem je Jaroslav Navara. Na velkoplošných panelech se návštěvníci budou moci seznámit s historií programu Apollo, s astronauty i s jednotlivými měsíčními výpravami. V 18 hodin pak začne přednáška předního českého odborníka na kosmonautiku Tomáše Přibyla s názvem Apollo: kroky po Měsíci. Po jejím skončení bude následovat autogramiáda nově vydané knihy Tomáše Přibyla. K prohlédnutí bude také několik meteoritů – včetně měsíčních – ze soukromých sbírek. Některé z nich bude možné „potěžkat“, jiné bude možné zakoupit.

Kromě toho se v sobotu ve Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy v Ostravě-Krásném Poli uskuteční od 14 hodin pořad pro děti s názvem Cestovatel Uff a hvězdná monstra a v 16 hodin začne Fajny pořad o městě a hvězdách.

Pokud bude hezké počasí, měla by být pro veřejnost otevřena také hvězdárna. Pozorování hvězdné oblohy probíhá v červenci od 21.30 do 23.30 hodin. Sobotní pořad bude na téma Hvězdná zastavení. Pokud chcete slyšet celý výklad k danému tématu, buďte na hvězdárně už od začátku pozorování. (mrš)

Den na měsíci v rádiu

Ostrava/ Přistání člověka na Měsíci před 40 lety bude věnován také mimořádný celodenní sobotní pořad na rozhlasové stanici Český rozhlas 3 – Vltava. V průběhu dne mohou posluchači ve třech půlhodinách sledovat měsíční misi Apolla 11 z archivních snímků, o současnosti a budoucnosti zkoumání Měsíce budou hovořit naši přední astronomové. Čas bude i na Měsíc básníků, spisovatelů a hudebníků. Jules Verne a jeho Cesta kolem Měsíce, Cyrano z Bergeracu, který o cestě na Měsíc fantazíroval už v 17. století, pan Brouček z románu Svatopluka Čecha, Beethovenova slavná Měsíční sonáta či Ukradený měsíc Ludvíka Aškenazyho – to vše (a ještě mnoho dalšího) najdou posluchači Vltavy v programovém projektu Den na Měsíci.

V Plesné končí sochařské sympozium

Ostrava/ Už od pondělí 6. července probíhá v Plesné Mezinárodní sochařské sympozium Plesná 2009. Umělci z Polska, Slovenska i Mexika zde na prostranství vedle DDM přímo před zraky občanů vytvářejí umělecká díla. S jejich dokončením by měli být hotovi nejpozději do neděle 19. července, kdy se uskuteční slavnostní vernisáž vzniklých děl. Začátek akce je v 16 hodin.

Akce se koná již potřetí a je díky přeshraniční spolupráci podporováno grantem z Evropské unie – Euroregionu Silesia, ale i Statutárním městem Ostrava a fondem Opora. Vzniklá díla budou umístěna v galerii pod širým nebem přímo v Plesné, ale i jiných městských částích Ostravy. (mrš)

Švédové budou dobývat hrad Sovinec

Sovicec/ Za čest krále – to je název celodenní historické akce, která se uskuteční v sobotu i v neděli na hradě Sovinec na Bruntálsku. V době od 9.15 do 23 hodin bude středověká památka zažívat temné období třicetileté války. Návštěvníci uvidí, jaký byl život v obleženém hradě, ale i práce řemeslníků a výstavu zbraní. Budou zde i šermířské grotesky, vystoupení komediantů a kejklířů, pohádky pro děti, historická tržnice, ukázky výcviku dravých ptáků a country bál. Ve 13 hodin proběhne rekonstrukce historické bitvy, v 18.15 hodin začne večerní program s ohňovou show. (mrš)

O víkendu proběhne Jazz ve městě

Frýdek-Místek/ Na náměstí Svobody v Místku se v sobotu 18. července uskuteční další akce Beskydského Veseléta - Jazz ve městě. Začátek je v 15 hodin a návštěvníci se mohou těšit na různorodé podoby jazzu. „Jako jedna z prvních kapel vystoupí skupina Behind the Door hrající na pomezí jazzu, funku a latiny, která celou akci odstartuje a naladí tak publikum na tu správnou vlnu. Následně zahraje jazz-rockové seskupení Kazachstan z Ostravy, jež si dává za cíl skloubit zvuk akustické a elektrické kytary.

Dalším seskupením bude vokálně-instrumentální Voctail snažící se obohatit instrumentální jazzové combo Vlastimila Ondrušky vícehlasým zpěvem. Představí se i nejlepší současná česká jazzová zpěvačka Elena Soneshine a na závěr skupina LR Cosmetic Big Band,“ sdělila k programu Lenka Bardoňová z beskydského informačního ventra. Ke kvalitní hudbě patří i kvalitní pití, a tak nebudou chybět ochutnávky vín, whisky, koňaku a brandy. (mrš)

Lidé si mohou poslechnout část mše na oslavu patronky kostela

Stonava/ Zvláštní zhudebněnou mši, věnovanou patronce stonavského kostela Maří Magdaléně, získá tento svatostánek ke stému výročí svého vysvěcení. Velké oslavy jsou naplánovány na příští rok, avšak už v neděli si návštěvníci stonavské pouti mohou úryvky hudebního díla poslechnout, a to hned dvakrát v 8 a v 10 hodin. Poté proběhne od 16 hodin vystoupení slavného chóru uralských kozáků. „Mši složil bývalý profesor ostravské Janáčkovy konzervatoře Leon Juřica, je latinsky, pro sbor a sólisty. Je to výjimečná věc, aby kostel získal svou mši,“ říká operní pěvec Klemens Slowioczek, který v ní vystoupí.

Slowioczek, sólista Komické opery v Berlíně a pedagog Ostravské univerzity, pochází ze Stonavy, Leon Juřica je z Orlové a je autorem desítek vokálně instrumentálních skladeb a také několik děl literárních. (toj)

Výstava lidového umění

Ostravice/ Již po 39. se koná výstava zájmové umělecké činnosti členů výtvarné skupiny Petra Bezruče v Beskydech. Zájemci si ji mohou prohlédnout v sále tělocvičny hotelu Freud v Ostravici do 8. srpna. Její součástí je i bohatý výběr suvenýrů. Výstava je otevřena denně od 9 do 12 a 13 do 17 hodin. (mrš)


17.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
UMLČEL JE! Kolik je stav? To jako by se s rukavicí u ucha tázal zlínských hráčů i nepřátelských fanoušků útočník Vítkovic Jakub Lev po gólu na 5:3, který byl klíčový.

Lev po prvním hattricku v kariéře: Oslava? Asi byla moc, byly v tom emoce

Petice proti stavbě supermarketu ve Vratimově.
2 6

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Studenti v Ostravě se připravují na budoucí kariéru

 Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava probíhá Kariérní týden. Akce má za cíl usnadnit studentům a čerstvým absolventům VŠB-TUO vstup na trh práce a podpořit jejich uplatitelnost v našem regionu.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení