Jestli půjde vše podle plánů společnosti Red House Development, dostavba skeletu vedle krajského úřadu na ulici 28. října by měla být hotova na podzim roku 2010. „Vzniknou tam moderní kanceláře, počítá se s jejich komerčním pronajímáním,“ informovala Silvie Pyszková ze společnosti Red House Development, která zchátralý skelet a související pozemky před rokem koupila od města Ostravy. Zaplatila za něj 53 milionů korun, což byl dvojnásobek odhadní ceny.

Nový majitel navrhoval dvě varianty: buď železobetonový skelet dostaví, nebo ho zbourá a vznikne úplně nová stavba. Poté, co prozkoumal jeho technický stav, zjistil, že konstrukce je stále použitelná, a tak se rozhodl, že ho dostaví. Dělníci na stavbě nyní za pomoci obrovského jeřábu rozebírají horní ocelové části objektu. „Potom se budou provádět sanační práce,“ řekla Pyszková. Na kolik dostavba přijde, Pyszková nezveřejnila s tím, že ještě nemají k dispozici přesné propočty.

Skelet měl třináct zájemců

Minulá politická reprezentace města uvažovala o tom, že by že skeletu vybudovala středisko správních činností, v němž by se shromáždila veškerá agenda ostravského magistrátu. Tehdy náklady odborníci odhadli na skoro miliardu korun. I když město v rozpočtu částečně vyčlenilo na tento plán peníze, nakonec neprošel zastupitelstvem.

Skelet byl dlouhou dobu neprodejný. Pak ale do Ostravy přišel realitní boom a na začátku roku 2008, kdy se ho město chystalo nabídnout k prodeji, se o něj zajímalo třináct společností. I když v nynější době hospodářské recese zájem o moderní kanceláře poněkud ochabl, výhledově má Ostrava pro stavbu dalších administrativních budov potenciál. „Pro tuto chvíli ty současné kanceláře stačí, ale až se město začne zase rozvíjet, bude potřebovat další kancelářské plochy,“ tvrdí náměstek ostravského primátora Zdeněk Trejbal.