Oprava farního kostela Panny Marie, Královny posvátného růžence, začala již počátkem července a bude pokračovat přibližně až do konce roku. Kromě vnitřní výmalby a opravy vnějších fasád je v plánu i výměna uložení kříže na věži kostela, do kterého před nedávnem uhodil blesk.

„Sté výročí oslavíme sice až příští rok, ale s opravami jsme začali už teď, protože chceme, aby se to, co naši předci tak těžce vybudovali, zase ukázalo v důstojné kráse,“ řekl farář hrabůvského kostela Miroslav Straka.

Na opravu získali představení kostela peníze především díky grantu ministerstva kultury a také pomocí několika sbírek. Na opravy může přispět i veřejnost formou sbírky v kostele nebo rovnou na farní konto. „Do budoucna bychom chtěli provést i další opravy, například stávajícího osvětlení anebo zakoupit nový lustr, ale to vůbec není jednoduché. Takový kostelní lustr přece nekoupíte jen tak někde v obchodě,“ informoval farní knihovník Jiří Golec.

S opravou věže kostela je spjat zajímavý nález. Uvnitř báně řemeslníci našli kovovou schránu, která se obvykle užívala k ukládání dobových památek, jako byly například listiny nebo kovové mince té doby. Schránka je zatím bezpečně uložena pod zámkem sejfu a farní rada s jejím otevřením čeká, až se po prázdninách sejdou všichni její členové a farníci.

Farníků hrabůvský kostel rozhodně nemá málo. Při posledním sčítání měl kostel Panny Marie okolo osmi stovek věřících.
„Velký počet našich farníků jsou mladí lidé a taky děti. Tomu odpovídá i způsob naší práce a akcí v kostele. Nepořádáme tedy pouze mše, ale například i schůzky divadelního kroužku, středeční sbory a při naší faře funguje také skautský kroužek pro děti od šesti do osmnácti let,“ dodal Straka.

LENKA ZÁTHURECKÁ