Bolesti vyvrcholily v době, kdy byl na návštěvě v České republice. Na doporučení příbuzných se nejprve obrátil na lékaře v Městské nemocnici v Ostravě-Fifejdách. Ti jej nakonec poslali k hasičům, kteří s podobnými nešťastníky mají bohaté zkušenosti. Jen v letošním roce pomohli šesti zoufalcům.

„Ostravští hasiči si na nateklé prsty připravili střihač pedálů, což je jakýsi velmi ostrý svěrák, který zesiluje olejová pumpa. Tím mladého muže naprosto vyděsili. Strach byl ale za deset minut pryč, kdy byl náš západní soused zcela osvobozen – bez ztráty kapky krve,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela s tím, že hasiči na odstraňování prstýnků používají i jinou metodu, kterou vyzkoušeli v dubnu letošního roku.

Mladík utekl před otcovou pilkou do nemocnice

„Mezi prsten a maso strčili tenkou kovovou destičku a šli na ,nepřítele´ shora úhlovou bruskou, vše za stálého chlazení vodou z vodovodního kohoutku, tedy přímo v umyvadle. Operaci s dořezáním a roztažením prstenu kleštěmi musel tehdy dokončit osamocený velitel stanice, protože mužstvo muselo vyjet k menšímu požáru. I tak tento zdravotnický zásah netrval ani deset minut,“ dodal Kůdela.

Prstýnky lze odstranit i pomocí jehlového modelářského pilníku. Tento postup se používá tehdy, pokud je ruka zraněná. Zásah je delší, minimálně půlhodinový. Jako podložka na trpící ruku může posloužit třeba obyčejný svěrák v dílně hasičské stanice. „Upilovaná mezera roste jen velmi pomalu a kvůli zahřívání odolného materiálu musejí zachránci dělat přestávky. Například letos v polovině března vyhledal mladý muž pomoc fifejdských hasičů v noci poté, co již nemohl vydržet bolest škrtícího prstýnku z chirurgické oceli na prostředníčku pravé ruky. Pacient raději vážil noční cestu do nemocnice a pak k hasičům poté, co si doma šel jeho otec pro účinnou pomoc do sklepa – pro klasickou pilku na železo,“ přiblížil jeden z případů Kůdela.